10. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Soruları

0
2008

Aşağıda 2013-2014 akademik yılı için hazırlanmış 10. sınıf Dil ve Anlatım dersi, 1. dönem 1. yazılı soruları yer almaktadır. Sorular örnek olarak hazırlanmıştır, sınavlarda benzerlerinin sorulması ise olasılıklar dahilindedir. Biz öğrencilere sınavda çıkabilecek soruları üzerinde çalışmaları için sitemize ekledik.

Örnek Soru:

A) ANLATIM BOZUKLUĞU

 1. Aşağıdaki cümlelerde bulunan anlatım bozukluklarının nedenini ve cümlenin doğru biçimini tablodaki uygun yerlere yazınız. (2.10:20 Puan)

Anlatımı Bozuk Cümleler Anlatım Bozukluğunun Nedeni Cümlenin Doğru Biçimi
Bu sınıfta aşağı yukarı tam otuz öğrenci var. Birbiriyle çelişen kelimelerin birlikte kullanılması. Bu sınıfta aşağı yukarı otuz öğrenci var.Bu sınıfta tam otuz öğrenci var.
Babam benden çok küçük kardeşimi seviyor. Kelimenin yanlış yerde kullanılması Babam küçük kardeşimi benden çok seviyor.
Yiyecek bir lokma ekmeğimiz hatta yemeğimiz bile kalmamıştı Düşünce ve mantık hatası Yiyecek yemeğimiz hatta bir lokma ekmeğimiz bile kalmamıştı
Buna ne senin ne de onun aklı erer. Tamlama yanlışlığı  Buna ne senin aklın ne de onun aklı erer.
Ayakkabıcı Ali’yi çağırdı. Noktalama hatası Ayakkabıcı, Ali’yi çağırdı.
Raflardaki eski kitaplar bir kenara ayrılarak onları depoya taşıdı Çatı uyuşmazlığı Raflardaki eski kitapları bir kenara ayırarak onları depoya taşıdı
Koyun eti ancak genç ve hasta olmayan kişilerce yenmelidir. Yardımcı fiil eksikliği Koyun eti ancak genç olan ve hasta olmayan kişilerce yenmelidir.
Yetki ve görev kavramları arasındaki ayrıcalığı anlamalısınız. Kelimelerin yanlış anlamda kullanılması Yetki ve görev kavramları arasındaki ayrımı anlamalısınız.
Yazılıda önümde oturan çocuk, eğilerek arkadaşının kulağına alçak sesle bir şeyler fısıldıyordu. Gereksiz kelime kullanımı Yazılıda önümde oturan çocuk, eğilerek arkadaşının kulağına bir şeyler fısıldıyordu.
Hayallerim gerçekleştiler. Özne-yüklem uyumsuzluğu Hayallerim gerçekleşti.

Aşağıdaki linkte yer alan soruları indirmek için önce linke tıklayınız, ardından açılan sayfada ctrl + s’ye basarak dosyayı indirebilirsiniz. Dilerseniz doğrudan sayfadan çalışabilirsiniz.

>>> 10. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları <<<

Bir yorum bırakın