12. Sınıf Sosyoloji Dersi Ünitelendirilmiş Yıllık Planı (2013-2014)

0
3237

12. sınıf 2013-2014 eğitim öğretim yılı için ünitelendirilmiş Sosyoloji dersi yıllık plan örneği aşağıda yer almaktadır. Bağlantıya tıklayıp , ctrl + s’ye basarak indirebilirsiniz.

 

Örnek Sayfa:

 

SÜRE

1. ÜNİTE: SOSYOLOJİYE GİRİŞ

GÜN

DERS SAATİ

KAZANIMLAR

KONULAR

ETKİNLİKLER

Öğrenme – Öğretme Yöntem ve Teknikleri

Kullanılan Eğitim Teknolojileri, Araç ve Gereçleri

Açıklamalar

16 – 20 EYLÜL

1

 

1

1.Sosyoloji hakkındaki bilgilerini sorgular.2.Toplumu oluşturan öğelerin etkileşim içinde olduğunu fark eder. Müfredat Hakkında Bilgi Verilmesi1.Sosyolojinin Alanı

Sosyoloji ve Toplum

Müfredatın tanıtımı, dersin işlenişi hakkında bilgi verilir. 

Toplumu Tanıyoruz (EK-1)

 

Anlatım

Soru – Cevap

MEB onaylı Lise Sosyoloji ders Kitabı

[!] Sosyolojinin tanımına, özelliklerine, topluma ne kazandırdığına ve diğer bilimlerle ilişkisine kısaca değinilir.[!] Toplumsal olay ve olgu kavramları indirgemeci ve bütüncü yaklaşımlar bağlamında vurgulanır.

[!] Toplumun tanımı yapılır.

23  – 27 EYLÜL

1

 

1

2. Toplumu oluşturan öğelerin etkileşim içinde olduğunu fark eder.3. Sosyolojinin bağımsız bir bilim haline gelişini kavrar. Sosyolojinin Doğuşu Felsefe ve SosyolojiÖğrencilerden Sosyolojinin, Felsefeden ayrılma nedenleri ve sosyolojinin kuruluşunda önemli olan sosyologların görüşlerini bulmaları istenir. Edinilen bilgiler sınıf içerisinde sunularak öğrencilere değerlendirme yaptırılır.

Anlatım

Soru – Cevap

Karşılaştırma

Örneklendirme

Sosyoloji

(Mustafa ERKAL)

[!] Kurum, kuruluş(organizasyon) ve sosyal grup kavramları vurgulanır.[!] Toplumsal grupların tanımı, amaçları, işlevleri ve çeşitlerine değinilir.

[!] Bu süreçteki önemli olaylardan ve sosyologların düşüncelerinden bahsedilir.

[!] Sosyolojinin bağımsız bir bilim haline gelişinin nedenleri vurgulanır.

30 NİSAN  –  4  EKİM

1

 

1

4. Sosyolojik araştırmalarda kullanılan yöntemleri tanır.5. Türk sosyologlarının sosyolojiye katkılarını fark eder. Sosyolojinin Yöntem ve Teknikleri  Sosyolojik Araştırma YapıyoruzÖğrenciler, Sosyolojik araştırmalarda kullanılan yöntemlerle ilgili araştırma yaparlar. Çalışma sonuçlarını sınıfta sunarlar, sosyolojide yapılan küçük bir alan çalışmasında bu yöntemler kullandırılır

Türk Sosyologları

Öğrencilerden Türkiye’de Sosyoloji çalışmalarına katkıları bulunan önemli üç Türk Sosyoloğunun fikirlerini araştırıp, sınıfta sunmaları istenir.

Anlatım

Soru – Cevap

Karşılaştırma

Örneklendirme

Sosyoloji Sözlüğü

(M. ERKAL –

B. BALOĞLU)

[!] Sosyolojik araştırmalarda kullanılan yöntemlerin tümevarım, tümdengelim ve analoji olduğu vurgulanır.[!] Sosyoloji literatürüne katkıda bulunan üç ünlü Türk Sosyoloğunun eser odaklı biyografileri incelenir.

 

>>> İndirmek için buraya tıklayınız <<<

Bir yorum bırakın