13-28 Mayıs Açık İlköğretim 3. Dönem Kayıtları Ne Zaman, Nasıl Yapılacak ?

1
2173

Açık ilköğretim okulu (yeni adıyla açık öğretim ortaokulu) 3. dönem için yeni kayıt ve kayıt yenileme dönemi başlamıştır.

Dikkat: Kayıt yenileme işlemleri artık okullar tarafından yapılmamaktadır. İlinizde bulunan halk eğitim merkezlerinden kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz. Artık AİO ile ilgili her işlemi halk eğitim merkezleri yönetecektir. Halk eğitim merkezi adresleri için google araması yapabilirsiniz.

Kayıt yaptırmak veya yeniletmek için ödemeniz gereken ücretler ve ücretin yatırılacağı bankalar:

Kayıt yaptıracak/yenileyecek aday, kayıt alınan tarihler arasında 10,00 TL kayıt ücretini yatırmak için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası’nın herhangi bir şubesine başvurur.

Ayrıca adaylar kaydı alan halk eğitimi merkezi ya da mesleki eğitim merkez müdürlüklerinin vereceği hesaba da 5,00 TL yatırır.

2012-2013 Öğretim Yılı III. Dönem Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemleri 13-28 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme yaptıracakların bankalara ücret yatırırken “Açık Öğretim Ortaokulu kayıt ücreti” adı altında ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. “Yeni Kayıt” için başvuru yapacakların gerekli belgelerle  en yakın Halk Eğitimi Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. “Kayıt Yenileme” yapacak öğrencilerimiz ise kayıt ücretini yatırdıktan sonra Halk Eğitimi Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

meb

Açık ilköğretim Yeni kayıt için gerekli belgeler:

Zorunlu eğitim yaşını bitirenlerden;
– İlköğretimin 5′ inci sınıfını tamamladığını belgelendirenler,

– Yetişkinler 2′ nci kademe eğitimi başarı belgesi olanlar,

– Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar, (17 Eylül 2012 tarihinden önce II. kademe belgesi alanlar 6. sınıftan bu tarihten sonra alanlar 5. sınıftan Açık Öğretim Ortaokulu’na başlatılırlar)

– İlköğretimin ya da ortaöğretimin 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarından ayrılanlar,

– İlkokulun 4’üncü sınıfını bitirenler,

– Yurt dışında öğrenim görüp (a) ve (d) maddelerindeki durumlardan birine denkliğini yaptırmış olanlar, başvurabilirler.

– Bir yıldan fazla süreli kamu görevi ile yurtdışında görevlendirilen anne, baba veya vasisiyle birlikte bulunduğunu belgelendiren öğrencilerde yaş kaydı aranmaksızın başvurabilirler.

– Nüfüs cüzdanı fotokopisi.

– Ziraat, Vakıf ve Halk Bankası’ndan birine TC kimlik numarasına yatırılmış Yeni Kayıt Banka Dekontu.

– Bir adet vesikalık fotoğraf .

Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi olanlar;
İlkokul mezunu, ikinci kademe okur yazar belgesi olanlar ile, ortaokulun 1. sınıfından veya ilköğretim okullarının ya da ortaokulun 6. sınıfından ayrılmış olduğu halde ayrıca 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi kanununa göre düzenlenmiş Kalfalık , Ustalık, Usta Öğreticilik Belgesi olanlar Açık Öğretim Ortaokul, 6.sınıfının bütün derslerinden muaf sayılırlar. Yedinci sınıftan itibaren Açık Öğretim Ortaokul’na devam ederler.

Esnaf ve Sanatkâr Odalarının verdiği belgeler geçerli değildir.

1 YORUM

Bir yorum bırakın