15 Eylül 2014-ÖSYS Ek Yerleştirme Kontenjanları Kılavuzu (2. Tercihler)

0
1923

Üniversite ek tercihleri için yayınlanan ek yerleştirme kılavuzu aşağıda yer almaktadır. Tercihler 18-25 Eylül 2014 tarihleri arasında ais.osym.gov.tr’den yapılacaktır. Adayların aşağıdaki kılavuzu dikkatle okumalarını, koşullarını taşımadıkları bölümleri yazmamalarını tavsiye ediyoruz. 

EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR
1.2014-ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2014-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir.
Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:
a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını,ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.
b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardanbirkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.
2.2014’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.
3.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

2014-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2014-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A’dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

ekyerleştirmeler

2014-ÖSYS’de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B’deki tüm programlar ile Tablo-4’teki açık öğretim programlarını tercih edebilirler.

DİKKAT: Tablo-3A’da her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son adayın öncelik durumu gösterilmiştir.
Bu bilgiler adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3A’daki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3A’dan tercih yapacak adaylar ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.

Bir yorum bırakın