18 Ekim 2013: ODTÜ’ye İzinsiz Girildi

0
1093

18 Ekim gecesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’den geçecek yol projesi için gece yarısında iş makineleriyle ağaçları sökmeleri sosyal medyada büyük tepki yarattı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, bu konu ile ilgili olarak “Bu tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi” demiştir.

”YASAL HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ”

Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’ye gece yarısı baskını yapmasına gerek olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Zaten bu yol projesine ODTÜ izin vermişti. Gece yarısı baskınını iyi niyetli bir yaklaşım olarak bulmuyoruz ve tasvip etmiyoruz. Yapılan tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi. Konu ile ilgili yasal başvurumuzu yapacağız. Gecenin karanlığında yapılan bir çalışmada hangi ağacın nakil edilip edilemeyeceğini belirlemek mümkün değildir. Nakledilebileceği tespit edilen 600’ü aşkın ağaç, bu kadar kısa sürede taşınamaz.”

Melik Gökçek twitter aracılığıyla konu ile ilgili olarak ilginç bir yorumda bulundu:

“Dün gece arkadaşlar bana da sürpriz yapmışlar. Bir gecede ODTÜ yolunu açmışlar. Ankara’mıza hayırlı olsun…”

Çalışma Sonrası ODTÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesinden Açıklama:

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 1991’de Murat Karayalçın döneminde planlanan ve geçen günlerde ODTÜ yönetimi tarafından hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan Koruma Amaçlı İmar Planı ve yeni onaylanan parselasyon planının tamamlandığı anımsatıldı.
Anadolu Bulvarı’nın devamı Eskişehir Yolu – Konya Yolu bağlantısının ODTÜ arazisinin bir bölümünden geçen alandaki çalışmalara başlandığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:
“SİT ile ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan bütün izinlerin alınması ve ODTÜ’nün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu Koruma Amaçlı İmar Planı’nın Bakanlık tarafından onaylanması ve parselasyon planlarının onaylanmasının ardından yasal engellerin kalmaması üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri dün akşam yol güzergahı üzerinde kalan ODTÜ arazisi içindeki çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarda güzergah üzerinde kalan ağaçların büyük bir kısmı, ağaç nakil araçlarıyla alınarak başka bölgelere nakledilirken işe yaramayacak çok az sayıdaki ağaç ve çalı grupları da kaldırıldı.” (AA)

Bir yorum bırakın