19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı İle İlgili Yazılar

1
16259

19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşının başlangıcı olarak anılır. Bu tarihte Mustafa Kemal Atatürk, devletin bölgelerini işgalci devletlerden kurtarmak için Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır.

30 Ekim 1918’de Mondros Mütakeresinin uygulanmasıyla, itilaf devletleri (1. Dünya Savaşı kazananları) Türkiye’nin dört bir yanını işgale başlamıştı. Bu işgallere karşı toplumun bazı kesimleri kurtuluş için bölgesel hareketler başlatmışlardır. Bu bölgesel direniş gruplarının adı Müdafaa-i Hukuk’tu.

19 Mayıs itibariyle ülke genelindeki gruplar ve istekleri şöyleydi:

  • Bölgesel kurtuluş hareketi isteyenler,
  • Amerikan himayesi isteyenler
  • İngiliz himayesi isteyenler

Mustafa Kemal Atatürk durumu değerlendirip, bu 3 görüşün de bağımsızlığı sağlayamayacağını düşünmüştür. Bu nedenle kendi kurtuluş planı olarak ulusal egemenliğe dayalı Türk devleti kurmayı amaçlamıştır.

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal’in Samsuna Çıkışı:

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a yola çıkmıştır. 21 Haziran’da ise “Yurdun bağımsızlığı ve bütünlüğünün tehlikede olduğunu belirtmiş ve böylece kurtuluş savaşını başlatmıştır.

Bu kurtuluş kararı Erzurum kongresi ve Sivas kongresinde temsilciler tarafından kabul edilmiştir.  Sivas kongresi heyetiyle Ankara 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Atatürk, mücadeleyi buradan yönetmeye başlamış ve 23 Nisan 1920’de TBMM açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk

MUSTAFA KEMAL PAŞA SAMSUN’DA
Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da

Samsun’a geldi. Bir süre çalıştıktan sonra

kentin postanesine gitti. Görevli bulunan PTT memuru o günü söyle anlatıyor :

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.

— Buyurun Paşam.

— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.

— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!

— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.

Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

— «Sen ölürsen ben de ölürüm» dedi.

Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kağıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra;

«Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.» Dedi ve maiyetiyle gitti. Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte…

Ahmet Remzi COŞKUNER

19 mayıs

19 Mayıs Yazıları:

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşısonunda ülkemizin birçok yerisavaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919′da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919′da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı.

Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923′te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevisöylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temelsenin en değerli güven kaynağındır.”

Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. 19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiş olmasıdır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili yazılar

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ATATÜR beklide bir ulusun kaderini değiştirmek için elindeki tüm imkânlar ile savaşıyordu. Bir adım atılması gerekiyordu bu uğruna binlerce can verilen, her karış toprağı bu ulusta yaşamış insanların kanları ile şekil almış vatan için. Mustafa Kemal ATATÜRK 19 Mayısta hafif hasarlı bir vapur olan bandırma vapuru ile Samsuna hareket etmiş ve varmıştır. Bu sırada Samsunu İngiliz askerleri işgal altına almıştı bu işgale karşı çok üzülen ve vatan uğruna çarpışmak isteyen Türk makineli tüfek birliğinde teğmenlik yapan Hamdi ismindeki bir teğmen direniş göstermek için dağa çıkmaya karar verir. Ve ona eşlik etmek isteyen pek çok er de Hamdi teğmene katılarak ona eşlik eder. Mustafa Kemal ATATÜRK de bu direnişi desteklemek ve Samsunu işgalden kurtararak bir direnişin, bir ülkenin içindeki cevher ile nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini göstermek ister. Tüm bu olaylar son bulduktan sonra Mustafa Kemal ATATÜRK bu günü ülkedeki tüm gençlere adayarak bu günün öneminin asla unutulmamasını ve gençlerin aslında ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir.

Eğer bir ülke içine düştüğü zor bir durumdan bu kadar çabuk kurtulduysa, bu kadar çabuk yükselmeye başladıysa ve bu kadar çabuk kalkındıysa. Emin olun tüm bunlar Mustafa Kemal ATATÜRK sayesindedir. Her yıl ülkemizde 19 Mayıs büyük coşku ve sevinç ile kutlanır. Gençler düzenledikleri gösteriler ile yaptıklarışovlar ile bu güne renk katarlar.

Cümlelerimize son verirken son bir mısra daha yazmak istiyoruz Türk ulusunun asla unutmamasını istediğimiz küçük bir not. ‘’ Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! ‘’

19 Mayıs kısa yazılar:

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Savaşında yenilgiyle ayrılmış Avrupa’nın hasta adamı olarak nitelendirilen Osmanlıİmparatorluğu topraklarında gözü olan Avrupa devletleri tarafından çeşitli bahanelerle işgal edilmeye başlanmış. Milletiniseven vatansever yurttaşlarımız çeşitli kurtuluş yolları aramaya başlamışlar.

Bazı vatan topraklarını düşman işgal ederken vatanseverler çarpışarak şehit düşmüşlerdir. Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal’de kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek topyekûn savaşarak kazanılacağına inanıyordu. Bu sebeple 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan ayrılarak Samsun’a doğru yola çıktı.

19 Mayıs 1919 Samsun’a ayak bastı. Düşmanlar bütün yurdu ele geçirmeye başlamıştı. Yurt yavaş yavaş parçalanmaya başlamıştı. Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar, Ermeniler tarafından yurdumuz işgal edilmeye başlanmıştı. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basıp Kurtuluş Savaşını başlatması milletimizin de yaşlısı genci çocuğu kadını her şeyiyle “Ya istiklal ya ölüm” ilkesiyle bu savaşa katılması, Türklerin esir edilemeyeceğini her zaman hür yaşayacağını bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini pes etmeyeceğini ve Türk topraklarının işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs gününü kurtuluş günümüz ve özgürlük ateşini yaktığı gün olarak Gençlik ve Spor Bayramı yapmış ve tüm Türk Milletine özellikle gençlere armağan etmiştir.

19 Mayıs Belgeseli:

1 YORUM

Bir yorum bırakın