19. Milli Eğitim Şurasında alınan 13 karar

0
1620

19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan ve milli eğitimi derinden etkileyecek olan yeni kararlar aşağıdaki tek tek sıralanmıştır.

İlkokul 1’den itibaren zorunlu din dersi: Din eğitiminin anaokulundan başlaması reddedilirken, ilkokul birinci sınıftan itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması önerisi komisyondan geçti. 

Ders saatleri azalırken, teneffüsler uzayacak. Ortaokullarda 35 saatlik ders süresi, 30’a düşerken, tenefüslerin uzamasıyla okula giriş çıkış saatlerinde düzenleme yapılacak görsel sanatlar ve müzik derslerinden biri seçilerek haftada 2 saat olarak kesintisiz bir şekilde verilmesi önerileri oy birliğiyle kabul edildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği 3. sınıftan itibaren bir ders içerisinde işlenmeye başlayacak

Osmanlı Türkçe dersi zorunlu hale getirildi. Haftada 2 saat olarak öngörülse de bu alanda pek fazla öğretmen yok.

mebBeden eğitiminin dersinin ismi değişiyor: Şurada konuşulan öneriler arasında ilkokulda verilen oyun ve fiziki etkinlikler dersi ile ortaokulda verilen beden eğitimi ve spor dersinin isminin beden eğitimi ve oyun olarak değiştirilmesi de yer aldı.

Okul idarecileri için kadın kotası: 19’uncu Milli Eğitim Şurası’ndaki grup toplantılarında, okul idarecileri için kadın kotası getirildi.

Atatürkçülük dersine ‘yeniden yazım’: Şuranın öğretim programları ve haftalık ders çizelgelerinin görüşüldüğü komisyonda, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi programının gözden geçirilerek, objektif ve gerçekçi bir anlayış ile yeniden yazılması önerisi kabul edildi.

Okul Sekretaryası kurulacak: “Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması Komisyonu”nda en çok dikkati çeken öneri ise okullarda teknik donanımla ilgili konulardan sorumlu olacak “Okul Sekretaryası”nın kurulması oldu. Okul müdürünün bu sekretaryanın kurulmasından ve çalışmalarından sorumlu olması, ancak okulla ilgili teknik konularda yetkili olması oy birliğiyle kabul edildi.

Hafız olmak isteyen öğrencilere 2 yıl muafiyet hakkı: İlkokuldan sonra Kuran kurslarında hafızlık eğitimi almak isteyen ortaokul öğrencilerine tanınan 1 yıllık muafiyet hakkı 2 yıla çıkarıldı ve ara verilen sürelerde öğrencilerin dışarıdan sınavlara girmesi karara bağlandı.

Okullarda özel güvenlik çalıştırılacak ve bu konuda başarılı okullara güvenlik bayrağı verilecek. 

Her okulun kendi bütçesi olacak: 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda Türkiye genelinde birçok okulda büyük sıkıntı olan bütçe konusunda önemli bir gelişme oldu. Komisyonda alınan karara göre, okullara merkezi bütçeden pay ayrılacak ve her okulun kendisine ait bütçesi olacak.

Eğitim fakültelerine sözlü sınavla giriş: ‘Öğretmen Niteliğinin Artırılması’ konusu üzerine yapılan görüşmelerde komisyon, Eğitim Fakültesi’ne girecek öğrenciler için ilginç bir karar aldı. Komisyon kararına göre, eğitim fakültelerine alınacak öğrenciler sözlü sınavla seçilebilecek.

Kürt masalları: Şurada kurulan komisyonlarda ayrıca Kürt masallarının anaokullarında ve ilkokullarda Türkçe okutulması önerisi kabul edildi. Masallar 100 Temel Eser’e de girebilecek.

 

Bir yorum bırakın