192 Kırtasiye Ürünü Güvensiz Olarak Belirlendi

0
1234

Okulların açılışı yaklaşırken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, denetimlerine hız verdi. Ağustos ayında riski bulunarak numune alınan 17 bin 25 okul kıyafeti, ayakkabı ve kırtasiye ürününden 6 bin 772’sinin güvenli bulunduğu, 192’sinin güvensiz, 718’inin teknik düzenlemeye aykırı olduğunun tespit edildiği, 9 bin 343 ürünle ilgili analizlerin ise devam ettiği bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, eğitim ve öğretim yılının yaklaşması nedeniyle özellikle kırtasiye ürünleri, okul kıyafetleri ve ayakkabıları ile çocukların kullanabileceği her türlü takı, aksesuar gibi ürünlere ilişkin denetimlerin ağustosta başladığı ve halen 81 ilde devam ettiği bildirildi.

Okul kıyafetlerindeki kimyasal maddelerin analizi:

Okul kıyafetlerinin yeni kimyasalların yürürlüğe girmesiyle azo boyar madde dışında nikel, kadmiyum, nonil fenoller, perflorooktan sülfanatlar, kalaylı organik bileşikler yönünden denetlendiği, tekstil etiketlerinin tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içermemesi için elyaf analizlerinin doğruluğunun kontrol edildiği kaydedildi.

Denetim devam ediyor:

Bu ay itibarıyla Türkiye genelinde denetimlerin aralıksız olarak titizlikle sürdürüldüğü belirtildi.

Bir yorum bırakın