2. Dönem TEOG Sınavlarında 17 bin öğrenci birinci oldu

0
1216

8. sınıf öğrencilerinin katıldığı ikinci dönem TEOG sınavlarında17 bin öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı. Bu sonuçların, birinci dönemdeki düşük başarı oranını dengelemek için sorulduğu görüşü hakimken, lise yerleştirmelerinde yüksek puanlar öğrenciler için pek iyi sonuçlar doğurmayabilir.

81 ilde 17 bin birinci

Geçen yıl ikinci dönem TEOG’da ise 987 öğrenci tüm testlerdeki 120 soruyu doğru cevaplamıştı. 1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı ikinci dönem TEOG’daki bu sonucu Eğitim İş Başkanı Mehmet Balık şöyle yorumladı: “Birinci dönem TEOG sınav soruları çok zordu. İkinci TEOG sınavlarında soruları basitleştirerek açıklarını kapatabilmek için böyle bir yol izlediler. PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu. Batman’daki bir okuldan 10 öğrenci birinci çıkmış. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı.”

Yapay bir başarı hikayesi

“Birinci dönem TEOG sınavlarında ortalama başarının düşük olması nedeniyle ikinci dönem TEOG sorularının bilinçli olarak kolay hazırlandığı tüm kamuoyu tarafından biliniyor. Bugüne kadar yapılan TEOG sınavlarında 2 bin ile 4 bin arasında öğrencimizin 120 sorunun tamamını doğru yapabildiği bilinen bir gerçek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlattı. Ölçme – değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreç. Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirdi.”

Matematik barajı da aşıldı

MEB tarafından, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem merkezi ortak sınavlarıyla ilgili verilere göre, matematik dersinin başarı ortalaması ilk defa 50 puanın üzerine çıkarak 55,35 düzeyinde gerçekleşti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teog-yerlestirmede-aglatacak-40478555

Bir yorum bırakın