2. Dönem TEOG’da Hatalı Soru Var Mı ? İptal Edilen Sorular

3
4129

2. Dönem TEOG sınavlarının ardından hatalı soruların olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Yabancı Dil Bölümü İngilizce testinde yer alan bir sorunun hatalı olduğu düşünülüyor.

Fen Bilimleri Okulları, Bahçeşehir ve Oğuzkaan Koleji uzmanları, sorunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu: “Soruda hata var ve iptal edilmesi gerekiyor. Çünkü bu soruda anlam olarak çok bariz bir cevap var fakat zaman olarak yanlış kullanılmış. Zaman olarak doğru kabul edilen D seçeneği de anlam olarak tartışmalı. Zaman zarfı kullanılan cümlelerde geçmişte başlayan bir olay, geçmiş zaman ile sonuçlandırılır. Ancak C seçeneğinde çoktan ölmüş ve eylemleri etkisini kaybetmiş bir kişi hakkında yorum yapılamaz. D seçeneğindeki ‘could’ ise geçmiş zaman için kullanılsa bile zaten ressam olduğu belirtilmiş bir kişi hakkında ‘resim yapmayı başarabilirdi/ resim yapabilirdi’ diye cümle kurulması hatalı. Çünkü ressam olan biri elbette resim yapabilir.

29-30 Nisan TEOG Sınav Soruları ve Cevapları (Video)

 

Bilfen İlköğretim Kurumları uzmanları ise, “A kitapçığındaki 10’uncu soru C ve D şıkları ile öğrencilerin en çok çelişkiye düştükleri soru oldu. Kesinlikle hatalı değil. Öğrenciler önce C seçeneğini gördüğü için onu işaretlemiş, eleyici soru” dedi.

 

Hangi sorular hatalı ?

 

Öte yandan Bahçeşehir Koleji uzmanları İngilizce A kitapçığındaki 20’nci sorunun da iki cevaplı ve tartışmalı olduğunu savundu.

İptal edilen soru var mı ?

Henüz MEB tarafından iptal edilmiş bir 2. Dönem TEOG sorusu bulunmamaktadır.

Matematik ve İngilizce Belirleyici Olacak:

Hatalı soru iddialarına ek olarak bu yıl TEOG sıralamalarını Matematik ve İngilizce testlerinin belirleyeceği belirtiliyor. Nitekim öğrencilerin en fazla sorun yaşadığı iki test Matematik ve İngilizce oldu.

 

3 YORUMLAR

  1. İngilizce sınavı Mary sorusu iki sıklı ayrıca gramer soruluyor MEB sınavdan önce gramer sorulmuyacak demişti dolayısıyla bu soru iptal edilmeli.

Bir yorum bırakın