2. YÖKDİL sınavı sona erdi

0
1529

Bu yıl ikincisi yapılan alana özgü dil sınavı YÖKDİL sona erdi. 30 ildeki 35 sınav merkezinde saat 09.30’da başlayan sınavda adaylar çoktan seçmeli 80 soruluk bir soru kitapçığı ile karşılaşırken, sınav süresi 180 dakika olarak belirlendi.

Değerlendirilme, 100 puan üzerinden yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak. Yanlış yanıtlar sınav sonucuna etki etmeyecek.

YÖKDİL sonuç sayfası: Sınav sonuçları “yokdil.yok.gov.tr” adresinden açıklanacak.

YÖKDİL HAKKINDA

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” niteliği taşıyor.

YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara Üniversitesi’nce hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

Bir yorum bırakın