20.000 İş Güvenliği Uzmanına İhtiyaç Var

0
1555

Reuters’e konuşan Türkiye İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu (TÜİSAG) Başkanı Levent Kavlak, 2013 yılı itibariyle devletin toplam 20.000 iş güvenliği uzmanı ihtiyacı olduğunu belirtti. 2014 yılından itibaren ise bu sayı 120.000’i bulabilir. Zira Yeni çalışma kanunuyla 50 personelden az personel çalıştıran işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurulması zorunlu olacak. 

Yeni yasa ile iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu olan işletme sayısının 1.2 milyona çıktığını belirten Kavlak, “Bu kapsama kamu da alındı. Matematiksel olarak bakıldığında sadece kamunun 20,000 iş yeri güvenliği uzmanı ihtiyacı var. Temmuz 2014’te bir tane bile çalışan bulunduran işletmeler bu kapsama alınacak” diye konuştu. Kişisel olarak toplamda 120,000 iş güvenliği uzmanına ihtiyaç olacağını düşündüğünü ifade eden Kavlak, “Belki bu kadar da iş yeri hekimi ihtiyacı ortaya çıkacak. Böylece 200,000’e yakın yeni bir meslek grubu doğdu. Şu anda 50 ve üzerinde çalışan iş yerlerinde bu alanda çalışanların sayısı 2,000 kişiye yakın. Bakanlık 20,000-30,000 kişi yeter diyor ama bu sayı çok daha yukarıda olacak” dedi.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?

Kavlak mühendislik, mimarlık, iş güvenliği meslek yüksek okulu gibi okullardan mezun olanların eğitim alarak ve sınava girerek iş güvenliği uzmanı olabileceklerini belirterek, küçük işletmelerde bu hizmetin dışarıdan alınacağını söyledi. TÜİSAG’ın internet üzerinde örgütlendiğini ve bugün 20,000’e yakın üyesi bulunduğunu ifade eden Kavlak kurum olarak Çalışma Bakanlığı’na bağlı yasal bir statüye kavuşmak istediklerini de söyledi. Kavlak, “Yasal bir şemsiye istiyoruz. Bu bir birlik olabilir ya da oda olabilir. Ama Çalışma Bakanlığı’na bağlı olmak istiyoruz ve yarı kamusal bir hüviyete sahip olmak istiyoruz. Böyle bir düzenleme işimizin bir standardının olması, iyi bir ücret ve saygın bir meslek olması için gerekli” dedi.

Reuters

Bir yorum bırakın