20 Bin Öğretmen ataması ne zaman gerçekleştirilecek ?

0
835

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin öğretmen ataması için sözlü sınav takvimini yayınlarken, öğretmenlerin ne zaman işbaşı yapacağı belirsiz kaldı. Atamaların haziran ayına, yani referandum sonrasına kalması bekleniyor. 

Çeşitli branşlarda 20 bin 127 öğretmen ataması yapacağını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve tartışmalara yol açan sözlü mülakatlar için de düğmeye bastı. 20 bin öğretmen ataması öncesi sözlü sınav merkezlerinin sayısını azaltan MEB, bu şekilde tartışmaların önüne geçmeyi planlıyor. özleşmeli öğretmen atama tarihinin açıklanmaması ise tepki çekti.

Sözlü sınavlarda torpil iddiası:

Öğretmenler bu yıl da, ilk kez geçen sene eylülde uygulanan mülakatla ve sözleşmeli atanacak. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) puan sırasına göre başvurulacak sözleşmeli öğretmenlikte, illerdeki komisyonlar ‘mülakat’ yapacak. Adaylar geçen yıl, KPSS puanıyla atanabilecek olmasına rağmen mülakatta ‘torpil’ yapıldığını ve sözlü puanlarının düşürüldüğünü savunmuştu. Komisyonlarda, ‘Gezi’de ne hissettin?’, ‘Terör örgütlerini sayınız?’, ‘Yılbaşında kutlama yaptınız mı?’ gibi sorularla karşılaştıklarını iddia ettmişti. MEB, bu yıl komisyonlarda farklı puanlar verilmesinin önüne geçmek için sözlü sınav merkezi sayısını 18’den 7’ye düşürdü.

SÖZLÜ SINAV TAKVİMİ

Bir yorum bırakın