2010 KPSS’de full çekenler kardeş, eş, akraba çıktı

0
1310

2010 KPSS sınavının ardından soruların dağıtıldığı iddiası doğrulanmıştı. Soruları çalınan 2010 KPSS sınavıyla ilgili olarak daha önce aynı soy isimli karı-koca ve kardeş olan yüzlerce aday üzerinde inceleme yapılmıştı. Şimdi ise bunların dışında kardeş, yeğen, amca çocuğu şeklindeki akrabalık bağları olan yeni kişiler ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda yapılan özel bir algoritmik çalışma yapıldı.

Bu çalışmada farklı illerde aynı sınava giren ve kopya çeken ancak, önceki çalışmada soy isimleri yaptıkları evlilikler nedeniyle değiştiği için anlaşılmayan 10’larca kardeşin olduğu tespit edildi.

Farklı şehirlerde sınava girmişler

Örneğin S.O ile K.B isimli iki kişinin soyadları farklı ve farklı ilden sınava girdikleri halde algoritmik çalışmada aynı anne ve babanın çocukları olduğu belirlendi. Yine, R.T ve B.T’nin de farklı ilden sınava girmelerine karşın karı-koca oldukları belirlendi. M.Y ve A.Y’nin de farklı illerden sınava girmelerine karşın aynı anne-babadan olma kardeş oldukları tespit edildi. S.T ve V.C’nin aslında iki kardeş oldukları, evliliklerinden dolayı soyadlarının değişmiş olduğu belirlendi.

soru cevap kpss tercihleri

70 aday eş, 23 aday ise akraba

YÖK Denetleme Kurulu’nun yaptığı tespitlerde akrabalık dışında komşuların da sınavda aynı yüksek başarıyı gösterdikleri belirlenmişti. Bu kapsamda Eğitim Bilimleri alanında 100-120 arası soruları net cevaplayan 3 bin 227 adayın adres ve komşuluk ilişkilerine bakıldığında 980 adayın aynı adreste aynı apartmanda, aynı sitede ya da sokakta ikamet ettiği ortaya çıkarılmıştı. İncelemde, 70 adayın da karı-koca olduğu, 23 adayın ise akraba oldukları ortaya çıkarılmıştı.

Bir yorum bırakın