2012 DGS Tercih Kılavuzu

4
2196

2012 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) tercih işlemleri başlamıştır. DGS Tercihleri 29 Ağustos-4 Eylül 2012 tarihleri boyunca devam edecektir. Tercih yapmak isteyen adaylar http://ais.osym.gov.tr’ye giriş yapıp 2012 DGS bölümünü seçmelidirler.

bkz. DGS Ek Yerleştirme Kontenjanları ve Tercih İşlemleri

[ad]

2012 DGS Tercih Kılavuzu 

4 YORUMLAR

 1. Hocam ben DGS sınavı ile İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliğine gitmek istiyorum.Dünden beri Üniversite’yi aramama rağmen kimseye ulaşamadım bu sebeple istediğim sorunun cevabını alamadım.DGS yoluyla İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nde okursam eğer kaçıncı sınıftan başlarım acaba?İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • merhaba onun süresi değişiyor, bazı bölüm ve üniversitelerde 1. sınıftan başlatılırken, bazılarında 3. yıldan başlatılıyor ancak önce 1 ve 2 yılın derslerini tek bir yılda alıyorsunuz ve ingilizce hazırlığı da vermeniz lazım tabii. İstanbul üniversitesinin öğrenci işlerinden tam bilgi alabilirsiniz.

   Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı

   Madde 9- (Değişik:16/12/2007-26732/1.md.) Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır. Programda aldığı derslerden en fazla iki dersten başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri üçüncü sınıfta almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler; iki dersten fazla dersten başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresinde öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilirler.

   kaynağı inceleyebilirsiniz: http://www.istanbul.edu.tr/yonetmelikler/DikeyGecisYonerge.htm

Bir yorum bırakın