2012 Ek Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak ?

0
1450

2012 Üniversite ek yerleştirme kılavuzu henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı ancak sistemin nasıl işlediğini geçen seneden biliyoruz. Bu nedenle ek yerleştirme tercihlerinin nasıl yapılacağı hususunda aklında soru işareti olan adaylar için konuyu açıklamak istiyoruz. Ek Yerleştirme işlemleri şöyle yapılacak: 

[ad]

Not: 2012 Ek Yerleştirme Kılavuzu açıklanmamıştır! Eylül’ün sonunda açıklanmasını bekliyoruz. Haberdar olmak için facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

  1. Önce 2012 Eylül ayının sonlarına doğru kılavuz yayımlanacak, daha sonra kontenjan açığı bulunan üniversite ve bölümleri görebileceksiniz.
  2. Daha sonra 30 tercihe kadar hakkınız var, kılavuzda yer alacak olan ilgili tabloları inceleyerek Tercih Formunu dolduracaksınız.

Ek Yerleştirme yapılırken nelere dikkat edilir ?

a) YGS/LYS sonucunda hesaplanan yerleştirme puanı
b) Öğrencilerin okumak istedikleri yüksek öğretim programları ile ilgili tercihleri,
c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları

 

Ek Yerleştirme Tercihlerimi ÖSYM’ye Nasıl Gönderilecek ? 

Tercihlerimi internet aracılığıyla kendim göndereceğim:

Başvuru tarihleri arasında internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM www.osym.gov.tr internet adresindeki TERCİHLER alanındaki 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih başlıklı alanı tıkladıktan sonra T.C. Kimlik Numaranız ile şifrenizi giriniz; Tercih Formuna tercihlerinizi yazıp kontrol ettikten sonra ÖSYM’ye gönderiniz. Bu işlemden sonra ekranda “Tercihleriniz … tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” uyarısını görmeniz gerekir. Bu uyarıyı gördükten sonra yazıcıdan Tercih Listesini alınız.

Tercihlerimi bizzat kendim Başvuru Merkezi Aracılığıyla göndereceğim:

Doldurulmuş Tercih Formu ve nüfus cüzdanı/pasaportunuzla birlikte başvuru tarihleri arasında bir Başvuru Merkezine gidiniz (Randevu almanıza gerek yoktur). Başvuru Merkezi görevlisi tercihlerinizi sisteme girip size kontrol ettirdikten sonra ÖSYM’ye gönderecektir. Bu işlemden sonra görevli ile birlikte ekranda “ …… ad/soyadlı adayın tercihleri sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir.” uyarısını görmeniz gerekir. Bu uyarıyı gördükten sonra Başvuru Merkezi görevlisi yazıcıdan Tercih Listesini alarak size verecektir. Tercih hizmeti ücreti olarak 3,00 TL ödeyiniz.

 

Bir yorum bırakın