2012 KPSS Tercihleri: Atanmak İçin Faydalı Belgeler

0
1673

19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılacak KPSS tercihleri için; KPSS puanınızın yanında bazı ek belge ve sertifikalara sahip olmanız,  herhangi bir kuruma atanmanızda belirleyici öneme sahiptir. Aşağıda sıralanan belgeler diğer adaylarının önüne geçmenize olanak tanıyabilir.

[ad]

KPSS Tercihleri: Atanmak İçin Gerekli Ek Belgeler

1. MEB Onaylı Bilgisayar Sertifikası: Çoğu kadro alımı için önemli bir belgedir bu sertifika. Örgün eğitim bölümlerinde bilgisayar dersi görmüş adayların bu belgeye ihtiyacı olmayabilir. Diğerleri için ise önemlidir.

2. Yabancı Dil Belgesi: Yabancı dil bilmek ve bunu belgelendirmek önemlidir. Üniversite hazırlık sınıflarında başarılı olan öğrenciler için yabancı dil belgesi istenmez. KPDS’den alınacak yüksek yabancı dil puanı ise belirleyici olacaktır.

3. Sürücü Belgesi: Doğrudan sürücülükle ilişkili bir kadroya atanmayacak bile olsanız sizden sürücü belgesi istenebilir. Böyle konular için sürücü belgesi sahibi olmanız da faydalı olabilir.

4. Bonservis Sahibi Olmak: Bu tercih yapacak adayın, bölümüyle alakalı olarak daha önce bir özel sektörde çalıştığını gösterir belgedir. Alanında daha önce çalışmış olmak atanmak için olumlu etki yapar.

5. “… Bildiğini” Belgeleri:  Çeşitli bilgisayar programlarından aşçılık gibi programlara kadar bildiğiniz, özel olarak eğitim aldığınız konuları belgelemeniz atamalar süresince işinize yarayacaktır. Bu belgeler meb onaylı veya özel olabilir. Girmek istediğiniz kadro için ne kadar çok belgeye sahip olursanız, atamalar sonucunda istediğiniz kadroya yerleşmeniz daha kolay olur.

KPSS Cafe, Serhat KARAMAN’ın ilgili yazısından faydalanılmıştır.

 

Bir yorum bırakın