2012 SBS Tercihleri Nasıl Yapılacak ? (Özel Kılavuz)

3
1987

2012 SBS Sınav Sonuçları belli oldu, bu konu sbs sınav sonuçlarının ardından 01-08 Ağustos tarihlerinde ortaöğretim okulları tercihini yapacak öğrenciler ve velileri için düzenlenmiştir.

SBS Tercih Yapma Ekranı (Not: Güvenlik Kayıt Numarası SBS sonuç belgenizde yazıyor.)

Öğrenci Okul No alanına giriş yapılırken mutlaka öğrenci numarasının önüne 2012 ekleyerek sisteme giriniz. Örn: Okul numarası 16 olan öğrencinin okul numarasının önüne 2012 eklenerek 201216 olarak sisteme girilmelidir. 

[ad]

  • Tercihler öğrenci velisi tarafından 01-08 Ağustos 2012 tarihleri arasında en fazla 10 (on) tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre yapılacaktır.
  • 2012 SBS YERLEŞTİRME İŞLEMİ TERCİH FORMU 2012 SBS Tercih Kılavuzu‘nun en son sayfasında yer almaktadır.
  • Tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci adına velisinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır.
  • Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e‐kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır.
  • Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden tercihler, bir önceki yıl okul taban puanlarına ve öncelik sırasına dikkat edilerek yapılmalıdır. Bakınız: >>> 2011 SBS Okul Taban Puanları <<<
  • Sınavla öğrenci alan okul türlerine, OYP’ si 196 ve üzeri olan öğrenciler tercih yapabilecektir. OYP’ si 196’nın altında olan öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.
  • Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler “2012 Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.
  • Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.
  • Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin “Sınav Sonuç Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.

 

3 YORUMLAR

  1. ya ben tercih yapmaya çalışıyorum evden fakat giriş yapamıyorum tercih için. okuldan güvenlik numarasını da aldım ama kabul etmiyor girişi. ltfen yardımcı olun.. napmam gerekiyor

Bir yorum bırakın