2013 AÖF Bütünleme Sınavları

12
3526

Bildiğiniz gibi YÖK, 2012 yılında tüm üniversite ve öğrencilere bütünleme sınavı hakkı tanımıştı. AÖF öğrencileri de bu haktan faydalandılar. 2013’te ise AÖF öğrencileri için bütünleme sınavları yapılmayacak. Kararı alan Anadolu Üniversitesi Senatosu, dönemlik kredili sisteme geçilmesi nedeniyle, bütünleme sınavlarının yapılmayacağını belirtti. 

İlgili Senato Kararı:

2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren İktisat, İşletme ve Açıköğretim  Fakültesi öğrencilerine “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 22.06.2012 tarih ve 5854-27380 sayılı yazısı ve Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 19.06.2012 tarihli toplantısında alınan karar ile” sağlanan  bütünleme sınav hakkı verilmesinin (EK-II) raporda belirtildiği üzere Açıköğretim dönemlik-kredili sisteminde  mümkün olamayacağı ve bunun Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına önerilmesine.

2013 AÖF Bütünleme Sınavları Yapılacak Mı?

Bu konuda AÖF öğrencileri itiraz dilekçelerini çeşitli kurumlara (YÖK gibi) göndermeye başladılar. Bu karara mahkeme yoluyla da itiraz edilmesine rağmen henüz bütünleme sınavlarının yapılacağına dair bir açıklama bulunmamakta.

12 YORUMLAR

  • senatoların özel durumlar için karar alıp yök’e sunma hakları oluyor. anadolu yapıyor ancak aöf için yapmıyor. aöfün örgünden farklı bir konumu var.

   • Bizde onu diyoruz zaten kardeşim aöf ün örgünden farklı bir durumu var. o da nedir biliyor musun? Hem çalışıp hem okumamızdır. Akşam 8 de evine gel iş yerinden sonra yemek ye dinlemeye fırsat kalmadan o yorgun kafayla ders çalış 🙂

 1. Gerçekten kaç kişi böyle yapıyor ki 🙂 kitap açmadan sınava giren bir sürü arkadaşım var. Bence aöf zor değil öğrenciler hiç kasmıyor. örgünde olsa 2 günde pes ederdiniz.

 2. şerefsızler tek kelımeyle s…onların sistemınede yok unede allah belalarını versin onlarada onları yerlestırenlerede kendı adamlarını yerlestırır gecırırler kpss sonucu 3 gunde acıklanır aof sonucu ıcın 3 hafta kadar bır sure beklenır masallah bızlerı ne kadar aptal enayı sanıyorlar ya

 3. inanmıyorum ya bir iki dersten kalıp dönem mi uzatıcam ben bari sınır falan koysunlar bütün derslerin bütüne girelim demiyoruz çok kötü bu ya haksızlık!

 4. örgün muhabbeti nedir ya ben iki sene örgün okudum şerefsiz hocalar kendi egolarını şişiriyorlar her ders zırva dinledim istediklerini geçirdiler! aöfü bundan seviyorum kimse notlarımla oynayamıyor çalışırsan geçersin bu kdr basit! örgün muhabbeti yapanlar nerde okuyor boğaziçi falan mı? o zaman tamam!

 5. YÖK’ün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş fakat görülen üzre Anadolu Üniversitesi yetkilileri bunun olamayacağını belirterek bütünleme sınavı yapmayı düşünmemektedir. Aöf öğrencileri olarak bizler, bir çoğumuz maddi imkansızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız. Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zoranmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkanlarımızı daha çok zorlamaktadır.

  Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu haakımızdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.

  • pes ertık ınnakı bu aöf sıne ya zaten paramız yok dıye orgunde okuyamıyoruz acıktan zarzor okuyoruz sabah aksam saat 8 kadar ıs yerınde calısıyoruz eve gldıgımızde zaten yorgunluktan pert oluyoruz yemek yemeden derse oturuyoruz yorgun halımızle zar zor gecmeye calsırken sınavları elımızdekı yök un vertdıgı butunleme hakımızı elımızden alıyorzunuz ya pes yanı gercekten pess her unuversıtete butunledme yapılıyoır ama bıze gelınce yok bu bır ayrımcalık ve haksızlık örgunde okuyan arkadaslara seslenıyorum sızler bızım halımızden anlamasıznı sabah aksama kadar gec toz sınav dan bır hafta once hacalrıznıdan tuyoları alın ve sınavda az bır zaman kala calısıp gecın sonra yetmemıs gıbı burdan bıze destek olacagınıza kostek oluyorsunuz yazık sızlewre yazık

 6. GERÇEKTEN DE BÜTÜNLEME YAPILIRSA EN AZINDAN MAĞDUR OLMAYIZ DİĞER ARKADAŞLARINDA YAZDILARI GİBİ BÜTÜNLEME KALDIRILIR İSE MAĞDUR OLURUZ.

  ARKADAŞLAR İTİRAZLARIMIZI UYGUN VE MAKUL BİR DİL İLE YAZAR İSEK İNANIYORUM Kİ YÖK BİZİM BU MAĞDURİYETİMİZ KONUSUNDA GEREKEN ADIMLARI ATACAKTIR.

Bir yorum bırakın