2013 Kura ve ÖMSS Tercihleri Nasıl Yapılacak ?

4
2389

Bu konumuzda 2013 yılı ÖMSS ve Kura tercihlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Öncelikle ÖMSS Tercih kılavuzunu ve kadroları incelemelisiniz. Kadroların bazılarında özel koşullar yer almaktadır bu koşullardan en az birine sahip olmalısınız. Sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

>>> 2013 ÖMSS Tercih Kılavuzu <<< Dikkat: Kılavuzu dikkatlice incelemeden tercih yapmayınız.

Dikkat: Tercih tabloları yenilenmiş başvuru süresi 11 Marta kadar uzatılmıştır: bkz http://www.gribilge.com/2013-omss-kura-tercih-sureleri-uzatildi/

Aşama Aşama ÖMSS Tercihleri Nasıl Yapılacak ?

Adaylar tercih kılavuzunda mezun oldukları alanlara göre tabloları inceleyip, tercih etmek istediği bölümleri ais.osym.gov.tr adresine giriş yapıp, “TERCİHLER” alanından ÖMSS/Kura Tercih işlemleri’ni seçmeliler. 15 Tercih hakkı ilgi istek ve yeterlilik gibi öncelikle doldurulmalıdır.

Tercih Tarihleri: 28 Şubat-8 Mart 2013

Kura için kadrolar tablo 1’de yer almaktadır: ilköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyi

ÖMSS için kadrolar:

  • Ortaöğretim düzeyi Tablo-2’de,
  • ön lisans düzeyi Tablo-3’de,
  • lisans düzeyi  Tablo-4’te yer almaktadır.

[box type=”tick”]Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “ ÖMSS/Kura Tercihleriniz ……….. tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekir. Bu aşamada “Yazdır” alanına tıklayarak bir çıktı alınız ve bu çıktıyı saklayınız.[/box]

Dikkat: tercih yapacağınız kadroları seçerken “Aranılan Nitelikler” kısmını incelemeniz önemlidir.
Bir kadro için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir.

ömssTercihlerde Değişiklik Yapılabilir Mi?

Tercih süresi bitene kadar, tercihlerde değişiklik yapmak mümkündür. Bu işlem yine ais.osym.gov.tr’den yapılacaktır.

Tercih sayısı: 15’tir. Tercih yaparken kadrolara istek sırasına göre tercih yapmalısınız.

İnternetten tercih yapamayan adaylar: 

Kılavuzdaki tercih listesini doldurup bir ÖSYM başvuru merkezine gidebilirler. İşlem  3 TL’dir.

Tercihleriniz sınava girdiğiniz öğrenim düzeyine uygun olmalıdır.

 

4 YORUMLAR

  1. slm arkadaşlar şöyle bi sorum olacak aydınlatırsanız sevinirim.örnek erzurum da,k. h. birliği 2 kişi alıyor ben erzurumu 4 sırada seçmişim benim burda seçilme şansım varmı. ordaki alım sayısı iki şu iki kişilik kuraya ben girecekmiyim yok sa sadece 4. terci olmuş olsaydı mı kuraya girerdim teşekür ederim.

    • en çok girmek istediğiniz yerleri tercih sırasında başa yazın, o olmazsa diğerlerindeki şansınız denenecek. 4. tercihtte bulunması girmenizi engellemez ancak 1. tercihe göre düşük olabilir şansınız.

  2. tercih sıralamasında kamu hast birliği, beledıyeler, diyanet işleri bakanlığı ve son olarak ceza ve tevkifevlerını yazdım bunların sıralaması nasıl olmalı tercıhlerı en çok istediğimden en az istediğime göre mi sıralayayım (not kura ile atanacak adaylardanım).

Bir yorum bırakın