2013 LYS Değerlendirmeleri: Zor Muydu Kolay Mı ?

0
1408

2013 LYS hakkında değerlendirmeleri bu konumuza ekleyeceğiz. Öncelikle ilk haftada yapılan 3 sınavı geride bıraktık. Geriye kalan 2 sınav, 22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılacak. Sizlerin de sınavlar hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmından bekliyoruz. 

LYS 4 Yorumları:

  • Tarih testi orta zorluktaydı. Tarihten full çekmesi beklenen bir çok öğrenci var.
  • Coğrafya testinde kısa ve yorumlanmaya müsait sorular yer aldı. 5 Coğrafya sorusu YGS coğrafya sorularına benzerdi.
  • Felsefe grubu ise geçen seneye göre daha kolaydı.
  • Din Kültürü sorularından 4ü bilgi, 4ü de yorum ağırlıklıydı.

LYS 1 Matematik ve Geometri Yorumları:

Matematik: Zor bir sınavdı. Sınava giren çoğu öğrenci bu görüşte. 2 hatalı soru olduğu söyleniyor. Eğer öyleyse sınava katılanlardan 2012 lysbu soruları cevaplayanlar, doğru işaretlemiş sayılacak. Matematik soruları için verilen sürenin de yetersiz olduğu belirtilmekte. Sınavın %30’u çok zor sorulardan oluşmakta %50’lik bir kısım ise orta derecede zorlukta ancak işlem bakımından zaman alıcı nitelikte.

Geometri: Geometride sürenin yetersiz olduğunu düşünülüyor. Sınav müfredata uygun fakat bilgi düzeyi ağırlıklı. Türkiye ortalaması geometride düşebilir. Bu sınavın ağırlıkla üst grubu ölçtüğünü düşünüyoruz. Orta düzeyi ölçmüyor. Yani kısaca geometri de zordu.

LYS 3 Edebiyat – Coğrafya 

Edebiyat sınavında çok okuyan ve yorum yapabilen öğrencileri ayırt edebilmek için soru soruldu. Coğrafya’da ise çelişkili sorulara rastlanıldı buna ek olarak harita okuma ve yorumlama becerisine yönelik sorular da vardı.

Bir yorum bırakın