2013 LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları

0
1242

25 Eylül 2013 başlayacak olan ek yerleştirmeler için kontenjanların yer aldığı 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayınlanmıştır. Kontenjanları aşağıdaki kılavuzdan görebilir, 25-30 Eylül 2013 tarihlerinde tercih yapabilirsiniz.

>>> Ek Yerleştirme Kontenjanları 2013 <<<

Not: Tablo açıklamalarında kimlerin tercih yapılacağı belirtilmiştir. Sınavsız Geçiş, YGS, 4 Yıllık LYS

2013-ÖSYS’ye başvurmuş meslek lisesi mezunları, 2013-YGS/LYS’ye girseler de girmeseler de kendi alanlarında olmak
koşuluyla Tablo 3A’da yer alan programlara sınavsız geçiş öncelikleri dikkate alınarak tercihleri arasında gösterebileceklerdir.
Tablo 3A’daki programlara yerleştirme yapılırken önce kendi alanlarında sınavsız geçiş hakkına sahip olan meslek lisesi mezunu adaylar yerleştirileceklerdir. Bu programların kontenjanları sınavsız geçiş ile dolmadığı durumlarda, ilgili puan türünde en az 140 YGS puanı alan genel lise mezunu adaylar ile alanları dışında tercih yapmak isteyen meslek lisesi mezunları da yerleştirme işlemine alınacaktır. Bu nedenle sözü edilen adaylar Tablo 3A’daki programları da tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Ön lisans programlarına, sınav sonuçlarına göre yapılacak yerleştirmelerde kullanılacak puan türleri de Tablo 3A’da gösterilmiştir.

Tablo 3B’deki programlar hem genel lise hem de meslek lisesi mezunlarından 2013-YGS’de ilgili puan türünde 140 ve daha fazla YGS puanı almış adaylar tarafından tercih edilebilecektir.
2013-YGS/LYS’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan tüm adaylar Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Bu tablodaki açıköğretim programları en az 140 puan alınması koşuluyla tercih edilebilecektir.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo 3A, Tablo 3B veya Tablo 4’ten bularak tercih sırasına koyması ve Tercih Formuna yazması gerekir.

Bir yorum bırakın