2013 LYS Puanları Nasıl Hesaplanacak ?

3
2619

LYS puanları şu şekilde hesaplanmaktadır (2013 ÖSYS kılavuzunda yer alan haliyle)

Teknik açıklamalarla ilgilenmeyenler birey dershanesinin puan hesaplama motorunu kullanabilirler. Buraya tıklayınız.

LYS Puanları Nasıl Hesaplanacaktır?

LYS.’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır.

Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından

yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte hatalı soru bulunduğu takdirde ilgili testte en az bir cevabı bulunan tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek ve adayların puanları diğer sorulara verdikleri cevaplarla birlikte hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E.’deki ağırlıklar kullanılarak, adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.

ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği Tablo 1D.’de gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır.

ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının %20.’si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

lys puan türleri 2013

 

lys test

LYS Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

LYS.’de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir (Bakınız Tablo 1F ve Şekil 7.). LYS.’de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların; sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacaktır. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

LYS Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?


Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM.’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:
LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı,
YGS puanları ve başarı sıraları,
LYS puanları ve başarı sıraları,
Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

3 YORUMLAR

  1. tm puanının hesaplanması 4 testin en az ikisinden 0.5 net diyo diyelim ki edebiyat ve coğrafyadan geçtim matematikten ve geometriden geçemedim tm puanı yine hesaplanac mı

  2. lysede matematik parası yatırmadım ama fen bilimleri tarih ve edebiyat için tercih yaptım tercih olarak mf ve ya tm den tercih yapabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Bir yorum bırakın