2013 Oruç Ne Zaman Başlayacak ?

0
2446

2013 yılında Ramazan ayı 9 Temmuz itibariyle başlayacaktır. Oruç tutma başlangıcı da 9 Temmuz 2013 tarihindedir. Ramazan ayı 7 Ağustos’a kadar sürecek olup. 8,9  ve 10 Ağustos günlerinde Ramazan bayramı kutlanacaktır.

Ramazan ayı her yıl neden değişmektedir ?

Ramazan ayı Hicri takvime göre düzenlenir. Hicri Takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar, miladi takvimden 11 – 12 gün kısadır. Bunun sonucu olarak Ramazan ayı her sene miladi takvimde öne kayar. Yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelir.

Ramazanda Oruç:

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir.

İlgili ayet şöyledir:
“ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) ”

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. (Kaynak: tr.wikipedia.org)

9 Temmuz 2013 Salı  Ramazan Ayı (Oruç) Başlangıcı
7 Ağustos 2013 Çarşamba  Arefe Günü
8 Ağustos 2013 Perşembe  Ramazan Bayramı’nın 1. Günü
9 Ağustos 2013 Cuma  Ramazan Bayramı’nın 2. Günü
10 Ağustos 2013 Cumartesi  Ramazan Bayramı’nın 3. Günü

Bir yorum bırakın