2013 SBS Sonuçları İptal Edilebilir

0
1249

2013 yılı SBS sonrasında 718 öğrencinin yabancı dil puanlarının farklı cevap kağıdı ile hesaplanması nedeniyle sonuçlarda bir hata meydana gelmişti. MEB bu puanları tekrar hesapladı ancak 718 öğrenciyi kendi içinde değerlendirdi halbuki genel sıralama için hepsinin topluca tekrar değerlendirilmesi gerekiyordu. İlgili olarak 6 ay önce açılan tercihlerin durdurulması istemli dava ile ilgili olarak mahkeme bugün yürütmenin durdurulması kararı verdi. Ancak kararın nasıl uygulanacağı bilinmemekte, MEB ise kararın iptali için dava açacak.

Danıştay Başkanlığı açıklaması “1 milyon 112 bin 604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Bu nedenle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde yasa ihlali gerçekleşeceği için SBS’deki yerleştirmelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdik”  şeklinde.

sbs tercih

CHP Milletvekili Aydın Ayaydın: SBS’de 718 öğrencinin yabancı sınavları başka bir cevap anahtarıyla okunduğu için MEB tarafından yanlış değerlendirildi. Bunun üzerineTBMM basın toplantısı yaptık. 718 öğrencinin kağıtları yanlış değerlendirdi.  Yeniden hesaplanmasını talep ettim. 2 saat sonra Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı ve yanlışlık yapıldığını doğruladı ve yeniden değerlendirme yapıldığını söyledi. Bu üzerine Danıştay’a başvurdum. MEB, SBS sonuçlarını yanlış cevap anahtarı ile bunu gündeme getirdiğim için yeniden okundu. Ancak bu 718 öğrencinin puanları değiştiğine göre sınava gire 1 milyon 112 bin öğrencinin sınav sonuç sıralamasının yeniden hesaplanması gerekiyor. Sadece 718 öğrencinin sınav sonuçlarının değişmesi sonucu değiştirmez. Bakanlığın bütün öğrencileri yeni puanlamaya göre sıralaması yapması gerek. Bu amaçla başvurdum. Kayıtlar daha yapılmadan dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması sonuçları verilsin ki telafisi güç sonuçlarla karşılaşılmasın istedim.
Bu talebim  Ankara 18 Nolu İdari Mahkemesi, dün bana ulaşan karar göre iddialarımı yerinde bulmuş ve hukuka aykırı işlem yapıldığı için yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Ancak bu durumda geçerli olmayan sonuçlara göre kayıtlar yapıldı. Bazı öğrenciler istemediği okullara yerleştirildi. Bazıları eski sonuçlara göre değerlendirme yapıldığı için yerleşemedi. Şuan tam bir kaos ortamı yaşanıyor.  MEB tüm uyarılarıma rağmen geçerli olmayan liste sıralaması ise hukuk dışı kayıt yaptı. Sonucun böyle olacağını bile bile böyle yaptı. İş işten geçtikten sonra verilen bu karar bir işe yaramayacak. Geç kalınmış bir karar. Aylar sonra alınan karar vicdanları yaralar. Bu saatten sonra yapılcak bir şey yok. Bakanlık kadar kararı veren İdari Mahkemesi de kararı geç verdiği için suçludur.

Bir yorum bırakın