2013 SBS Tercihinde Puan Mı Önemli Yüzdelik Dilim Mi?

3
2260

SBS tercihleri 21 Temmuz 2013 tarihine kadar devam edecek. Bu süreçte lise tercihi yapacak olan veli ve öğrenciler, tercih sıralamasını yaparken SBS puanının mı yoksa yüzdelik dilimin mi daha önemli olduğunu merak etmekteler. Öncelikle belirtelim puanlarda bu yıl için düşüş bekliyoruz, 10 tercih hakkınız olacağından puanınızın yetmediği yerleri (çok fazla abartmamak kaydıyla) yazmanızı öneririz.

Yüzdelik dilim konusuna gelirsek:2013 SBS sonuç belgelerinde 2 türlü yüzdelik dilim vardır. Biri il içi diğeri ise Türkiye geneli yüzdelik dilimidir.

Yüzdelik dilim, sizin diğer öğrenciler arasında başarınızı gösterir. Bu açıdan puandan daha gerçekçi bir sıralama sağlar. 

Yüzdelik diliminiz düşükse bu iyi birşeydir. İyi liseler daha düşük yüzdelik dilim ister.

Yani yüzdelik dilimde %5’e girmek, %9’da olmaktan iyidir.

fbsbs

Peki yüzdelik dilimleri nereden öğreneceğim diyorsanız: Yüzdelik dilimlere buradaki SBS tercih motorundan ulaşabilirsiniz >>>  http://www.gribilge.com/2013-sbs-tercih-kodlari-ve-liselerin-taban-puanlari/

3 YORUMLAR

  1. Benim yüzdelik dilimim 10 ama oyp puanım düşük. istediğim lise geçen yıl yedekten %10 luk bir dilimle almış ancak puanı benimkinden yüksek. Yani yüzdelik dilimlerimiz aynı ama puanlar farklı yinede girebilirmiyim ? LÜTFEN CAVAPLAYIN.

Bir yorum bırakın