2013 SBS’de Hatalı Matematik Sorusu Olabilir

0
1085

Antalya’da 2 matematik öğretmeni, 2013 SBS’de A Grubu 16. soru, B grubu 12. Sırada yer alan matematik sorusunda bilimsel hata olduğunu belirtti.

Öğretmenler gerekli açıklamalarla, Milli Eğitim Bakanlığına sorunun iptali için başvurdular. Sınav sorusu hatalı sayılırsa bu soruyu yapmış olan öğrencilerin doğru yaptığı varsayılacak.

Sınav sorularına şu konumuzdan bakabilirsiniz: http://www.gribilge.com/8-sinif-2013-sbs-sorulari-ve-cevaplari-yayinlandi/
İtiraz dilekçesinde yer alan ifadeler:
“Üçgende verilen kenarlar, açı kenar ilişkisine uygun olmadığından böyle bir üçgenin çizilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla çizilmesi mümkün olmadığından oluşan şekil bir üçgen değildir. Çokgenlerde eşlik ve benzerliğin ilk ve en temel kuralı ise aynı türdeki (üçgenle üçgen, dörtgenle dörtgen vs.) çokgenler arasında eşlik ya da benzerlik aranmasıdır. Soruda verilen şekil bir üçgen olmadığından ya da verilen özelliklere sahip bir üçgen elde edilemeyeceğinden, soru hatalıdır. Verilen üçgen Autocad programında çizilmeye çalışılmıştır ve bu ölçülere sahip bir üçgenin olamayacağı ek 1’de verilmiştir. Hazırlanan çoktan seçmeli testlerin bilimsel bilgiyle çelişmemesi gerektiği de bilindiğinden, sorunun iptal edilmesinin uygun olduğu görülmektedir.”

Gelişmeleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

sbs_tarihler 2013

Bir yorum bırakın