2013 TUS’ta 6 Soru İptal, Tercihler Yeniden Yapılacak

0
1141

8 Eylül 2013 tarihinde yapılan TUS sınavındaki 6 soru için iptal kararı verilmesinin ardından TUS sonuçları ÖSYM tarafından yeniden hesaplandı. Bu nedenle adaylar 26-31 Aralık’ta yeniden tercih yapacak. Ancak üst mahkeme aksi yönde bir karar verirse, bu yerleştirmeler geçerli sayılmayacak.

ÖSYM’nin sınav sorularını yayınlamaması nedeniyle sınavlardaki hatalar zinciri devam ediyor.

ÖSYM’den açıklama:

Yürütmeyi durdurmaya ilişkin yargı kararı, ilgili kurumlar olan Yükseköğretim Kurulu ve Sağlık Bakanlığına iletilmiş, gerekli izinler alınmıştır. Alınan izinler doğrultusunda, hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olan 6 soru, sınava girmiş ve cevap kâğıdına işaretleme yapmış olan tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış kabul edilerek sınav değerlendirmesi  yeniden yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucu oluşan sınav sonuçları, 26 Aralık 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açılacaktır. Bu sınav sonuçlarına göre adaylara, 26-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (http://ais.osym.gov.tr) üzerinden 2013-TUS Sonbahar Tercih-3 tanımı ile yeniden tercih yapma hakkı verilecek ve adayların tercihleri doğrultusunda yeniden yerleştirme işlemi yapılacaktır. Ancak, idari yargı kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileriki tarihte verilecek aksi yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirmeler adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecektir. Daha önce yerleşmiş olan adaylar yerleştirildikleri kurumlarda kalmak isterlerse uzmanlık eğitimlerine devam edebileceklerdir.

Kamuoyunda endişe ve ilgili kesimlerde kaos oluşturan bu uygulamanın tekrar etmemesi için 2015 İlkbahar döneminden başlamak üzere yapılan sınavlarda yasal itiraz süresi dolmadan veya olası mahkeme süreci sonuçlanmadan yerleştirme işlemine geçilmemesi ve benzer sorunların yaşanmayacağı yazılı sınav (açık uçlu sorularla sınav) sisteminin TUS’da da uygulanması gibi çözümler ilgili kurumlar ile görüşülmektedir.

tıp mühendisliği

Bir yorum bırakın