2013 Üniversite Tercih Tavsiyeleri

15
4011

Bu yazımızda 2013 Üniversite tercihleri (YGS veya LYS puanıyla) hakkında önerilere yer vereceğiz. Henüz tercih kılavuzu yayınlanmadığından tavsiyeleri sade tutacağız ve öğrencilerin dikkat etmesi gereken genel hususlardan bahsedeceğiz.

Konu hakkındaki gelişmeler için Gri Bilge facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Tercihler ne zaman yapılacak ?

8-18 Temmuz 2013

Önbilgi amaçlı tercih kılavuzu için buraya tıklayınız.

Tercihler nereden yapılacak ?

ais.osym.gov.tr adresinden tercihlerinizi yapabileceksiniz, dileyenler ÖSYM başvuru merkezlerinden de tercih iletebilecek.

Kaç üniversite bölümünü tercih edebileceğiz ?

Tercih hakkınız 30’dur.

Okul puanıma ne zaman, nereden bakabileceğim ?

Okul puanları haziran ayı içerisinde ais.osym.gov.tr adresine eklenecek. YGS için başarı sıralamanızı da sınavdan önce görebileceksiniz. LYS’ler yapıldıktan sonra MF TS ve TM puan türlerinde sıralamalarınız belli olacaktır.

universite ogrencileri

Tercihlerimi sıralarken neyi dikkate almalıyım ?

Tercih sıralarken en önemli şey en çok istediğiniz bölümü en başa yazmanızdır. Bu bölümün puanı yüksek olsa da ilk sıralara yazabilirsiniz. Diğer tavsiyelerimiz için tıklayınız.

Taban puanı benim puanımdan yüksek olan bölümleri tercih edebilir miyim ?

Evet taban puanı sizin puanınızdan yüksek bölümü tercih edebilirsiniz. Puanlarda dalgalanma olabildiğinden ilgili bölümün puanı düşebilir. Ancak çok fazla açılmayın bu konuda 50 puan farkı olan bir yeri yazmak yerine 10-15 puan farklı olan bir yeri yazın, biraz gerçekçi olmanın zararı yoktur.

Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Puan türlerine göre hangi bölümlerin veya fakültelerin puanları düşecek veya artacak bkz: 2013 Üniversite Taban Puanları Düşer Mi ? Tahminler

Gri Bilge Rehberlik bütün öğrencilere başarılar diler.

15 YORUMLAR

 1. OKUL PUANIYLA YGS SIRALAMALARIMIZ LYS DEN ÖNCE BELLİ OLUR MU BELLİ OLUNCA YAZAR MISINIZ BİDE ÖSYM DEN BAKILACAK DEMİŞSİNİZ AMA TAM OLARAK HANGİ BÖLÜMDEN BAKICAZ 2013 YGS SONUÇLARINDAN MI BAKICAZ CEVAP YAZARMISINIZ

   • Merhabalar lütfen bana yardımcı olun!!!!! gazi kamu yönetimi istiyorum gazinin sıralaması 46600 benim sıralamam 49718 gelirmi? gelme ihtimali ne kadar ? lütfen yardım edin :((((

 2. ben 2010 mezunuyum. bu yıl uzaktan eğitim yada aöf lisans eğitimi almak istiyorum. ygs puanım cok yüksek değil ancak barajı geçtim. 2010 da özel üni burslu kazanmıştım ancak devam edemedım. bu yıl kı tercıhlerımde diploma puanımın bana bı etkısı olacak mı ??

 3. bu lys sonunda puanım ortalama 323 küsür.. Marmara mekatronik mühendisliği MTOK geçen sene 336… ile almış girme şansım nerdir ortalama yada ihtimal varmıdır?

  • kardeşim bu sene mtok kontenjanları düştü nerdeyse yarı yarıya. bu yüzden taban puanı yükselir ama bu sene sıralamalar iyi geldi. çok şüpheli, bence başka yerlere baksan iyi yaparsın gazi mesela.

 4. Bu yıl hesaplamalarıma göre 350 civarı gelecek puanım. Bildiginiz gibi bu sene lys1 sınavı zordu, istedigim yer 370-360’larda alıyor puanlar düşer mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Ticaret meslek lisesinde okuyordum. Ygs ye girdim fakat 180 barajını geçemedim bu yuzden lys yede giremedim. 2yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama bu geçiş neye gore yapılacak bunu bilmiyorum ygs sınavının bi etkisi varmı

 6. Bu sene iletişim fakültesi puanları düşer mi ? yeditepe %50 burslu istiyorum ben 70 bindeyim gecen sene 69 binden almıslar ve bu sene 9 kisi daha fazla alıcaklar sizce gelme olasılgı nedir ???

 7. Gedik Üniversitesi açılalı 3 sene olmuş iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü istiyorum 200 binle kapatmış ben 146 bindeyim yeni oldugundan ve puanlardan ekstra bir yükseliş olurmu tavsiyelerinizi bekliyorum

 8. merhabalar ygs 1 yerleştirme puanım 260 ancak istediğim 2 yıllık bölüm radyoterapi, 264 taban puanında 1. tercihte yazdım ancak iyi mi yaptım kötü mü yaptım bilemiyorum. aydın üni. %50 burslu radyoterapi.

 9. merhabalar lütfen yardımcı olun!!! sırlamam 49718 gazi kamu yönetimi istiyorum onun sıralaması ise 46600 gelirmi yardım edinnnn

Bir yorum bırakın