2013 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri

127
6465

2013 yılında yatay geçiş başvurularının ne zaman yapılacağına dair sorular almaktayız. Yatay geçiş yönetmeliğinde belirtildiği gibi 2013 yaz dönemi için yani 2013 – 2014 akademik yılı için yatay geçiş başvuru tarihleri temmuz ayında belli olacaktır.

Üniversiteler tarihleri temmuz ayında tek tek duyuracaklar aynı zamanda YÖK’de tarihlere ilişkin bir tablo yayımlayacaktır.

Güncelleme: Başvuru tarihleri belli olmuştur. Takvim için buraya tıklayınız.

Yatay geçiş sürecini facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz, tüm başvurular için vakti geldiğinde duyuru yapıyoruz.

yatay geçiş gribilge

MADDE 6 – (1) Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile lisans diploma programlarının son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

Geçişler ile ilgili sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

127 YORUMLAR

 1. merhaba benim yatay geçiş yapmak istediğim üniversite 2012 de LYS TM-3 ile öğrenci aldı.Ama benim şuan okuduğum okula YGS-5 ile yerleştim.Yatay geçiş ile geçmek istediğim bölüm ile müfredatlarımız aynı.Acaba farklı puan türünden olması geçiş yapmam için bir engel olabilir mi ? Diploma puanım yüksek.Sadece farklı puan türünde olması kafamı karıştırıyor.

 2. ben geçen sene 1. dönemde özel üniw. okudum derslerim yüksek oldugundan dewlet üniversitesine geçtim 2. dönem derslere ve sınavlara girmedm ikinci yarıyılda kaldım yani bu sene yatay geçiş yapablirmiyim özel üniversiteme geri geçeblir miyim lütfen yardım edinn.

  • Merhaba,yatay geçişle ilgili bi bilgi alacaktim.Tam olarak hangi belgeler gerekiyor.Bi de ben Yurtdışından başvurucam bana lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 3. Yök ün sitesinde yatay geçiş akademik takvimi hala açıklanmadı milleti nasıl kandırıyorsunuz!
  Yökün sitesinde yer alan takvim 2012-2013 eğitim öğretim yılına aittir.2013-2014 için akademik takvim yayınlanmamıştır.En yakın zamanda yayınlanması beklenmektedir bu durumu düzeltin insanlara yanlış bilgi vermeyin !

 4. okulu bıraktığım 7 yıl oldu.bu sene yarım bıraktığım okuluma devam etmek istiyorum.genel not ortalamam çok iyiydi.akdeniz üniversitesinde okuyordum istanbula geçiş yapmak istiyorum.akdeniz üniversitesine yerleştirildiğim ösys puanıylamı başvuru yapıyorum yoksa bu yıl sınava girmelimiydim?

 5. ben bir özel üniversitede tam burslu okuyorum yatay geçiş yapmak istiyorum puanım uygun ama özelden devlete geçildiğinde ikinci öğretim harc parası ödeniyor diye bir söylenti var bu doğru mu bir cevap verirseniz çok sevinirim .

  • evet yunus arkadaşım özelden devlete geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim muamelesi görüyor…Bende özel okulda okuyorum ve burslu bir arkadaşım devlet üniversitesine geçiş yaptığında sırf harç parası yüzünden geçişini iptal ettirdi.umarım yardımcı olabilmişimdir.

 6. ankara üniversitesi
  yıldırım beyazıt üniversitesi
  hacettepe üniversitesi ve
  gazi üniversitesi yatay geçiş tarihlerini takip etmeye çalışıyorum fakat net çok karışık yardmcı olabilir misiniz,

  • evet istediğin kadar üniversiteye başvuru yapabiliyorsun ama dilekçeyi üniversiteye teslim etmen gerekiyor.postayla kabul eden varmı bilmiyorum….bulursan banada gönder.

 7. gazi üniversitesi yatay geçiş için gerekli olan belgelri hala yayınlamamş başwurularda 15 temmuzda başlıyo. acaba bütün üniverstelr aynı belgelri mi istiyo bilen var mı ? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 8. herhangi bi üniversiteye yatay geciste kesin kayıt yaptırdıktan sonra başka bi üniversiteye tekrar kayıt yaptırıp ilk kayıt yaptırdıgımız yeri iptal edip digerine gidilebiliniyormu _?

  • Arkadaşlar ben bilgisayar mühendisliği 4. sınıfa geçtim.Açıklamada son sınıf öğrencilerinin yatay geçiş yapamayacağı yazıyor ama bir istisnası var mı acaba.Bilgisi olan varsa bilgi verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

 9. merhaba ben yurtdini kazandim ve türkiyeye yatay geçiş yapmak istiyorum her bi okul bişey diyo çok karışık yardımcı olacak kimse yokmu lütfen ?**

 10. efendim A üniversitesinde 1 yıl hazırlık okudum.1 ay önce kpss ile atandım B şehrine.B şehrinde okuduğum bölüm var.24.maddenin 1.bendi kapsamında B şehrindeki üniversiteye nakil olabilir miyim??

 11. Ben Sakarya Üniversitesinde sosyal bilgiler öğretmenliği 1.sınıf öğrencisiyim .Trakya Üniversitesinin puanı daha düşük olduğu için bu yıl içinde geçiş yapabiliyor muyum ?

Bir yorum bırakın