2013 YDS Eleştirileri ve Sorunlar

0
1379

2013 YDS ilk defa 7 Nisan tarihinde yapıldı. KPDS ve ÜDS’nin yerine uygulanan bu sınav ile ilgili bir çok sorun mevcut. Bu sorunları başlıklar halinde yazımıza ekleyeceğiz. Siz de YDS eleştirilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

2013 YDS Sınav Yorumları ve Değerlendirmeler

YDS ile ilgili sorunlar:

Sınav süresi ile soru uzunluğu arasında orantısızlık. Bir çok aday sınav süresinin gerçekten az olduğunu belirtmekte.

Adaylar 80 soruluk sınavın süresinin 150 dakikadan 180 dakikaya çıkarılmasını istiyorlar. Bundan önce YDS’nin yerine geçen KPDS’de 80 soruya 180 dakika veriliyordu.

Soru cevaplarındaki çeldiriciler çok fazla. Son dönemle ÖSYM sınavlarına yönelik bu eleştiriyi çok duymaktayız. Çoğu aday sınavlarda 2 doğru cevap (çok güçlü çeldiriciler) bulunduğuna inanıyorlar. Ölçme ve değerlendirme alanına göre sınavlarda çeldiriciler için bir sınır bulunmalıdır.

YDS amacından uzaklaştı. YDS beklendiği gibi yabancı dil bilgisini ölçmüyor. ÖSYM sınavı zorlaştırmak için sınavın niceliğiyle alakasız sorulara yer veriyor.

Yukarıda sayılanlar nedeniyle 7 Nisan 2013 YDS’de başarı oranı oldukça düşüktür.

yds 2013

ÖSYM, YDS’de Neden İmla İşaretlerine Yer Vermedi ?

YÖK Başkanı Çetinsaya’nın ilgili açıklaması: “Son dönemde gündemimize Yabancı Dil Sınavı ile ilgili konular geldi. Bu konuyu bizzat ben kuruldaki arkadaşlarımla da istişare ediyorum. İlk vardığımız sonuçlar gerek sürenin kısaltılması, gerekse sorulardaki zorlukların haklı eleştirilerin haklı olduğunu gösteriyor. Bu konuya hassasiyetle eğilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hepimiz bu yollardan geçtik, bu kaynak bizim öğretim üyesi kaynağımızdır.”

Bir yorum bırakın