2013 YDS Sınav Yorumları ve Değerlendirmeler

6
3521

Bu yıl KPDS ve ÜDS’nin yerine ilk kez yapılan YDS sona erdi. Bu konumuzda sınava katılan çeşitli adaylardan yorumlara yer vereceğiz. Genel olarak sınavın zorlayıcı olduğu konuşulmakta. Siz de sınav hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

“önceki senelere göre zor ve saçma diyebileceğim bir sınav. şu dilci halimle ilk defa gördüğüm kelimelerden değişik yapılara, iki cevaplı sorulardan, anlamsız parçalara kadar her şey vardı. okulun hazırlığını geçmem için 80 üzeri almam gerekiyor ama profiency examden almam daha kolay olacak gibi gözüküyor.”

yazar: toparlaningitmiyoruz

“geçen bahar döneminde hiç çalışmadan girdiğim kpds’den hem de sınavı neredeyse 2 kez çözerek 88 aldım.

bugün girdiğim yds’den ise bırak iki kez çözmeyi, bırak 88 almayı, 8 tane soruya hiç bakamadan(yani 2 tane paragrafın 4’er sorusu), üstüne kaç tane salladığımı hesaplayamadan kuyruğumu kıstırarak kaçtım. uzaktan o kadar zor gözükmediği halde neden böyle olduğu sorusuna ise cavap bulamadım. ha bu arada bu sınava kelime ve phrasal egzersizi yaparak girdiğimi de ekleyeyim. tam özgüvenimi sıfırlamış gelmiştim ki tek mağdurun ben olmadığımı görmemle az buçuk rahatladım.”

“yani kısaca ohannesburger !!”

yazar: kuul

“paranın satın alamayacağı güzellikte bir silgi dağıtan sınav, iz bırakmadan siliyor”
yazar: vanqusih eksisözlük

 
“kelime soruları basitti sonra ilerledikçe sorular zorlaştı. zorlaştı, zorlaştı artık zorlaşmaz dedim yine zorlaştı.
bir de 150 dakika hiç yerinden kalkmadan oturmak sıktı.
aslında sınav fena geçmedi ama sonuç ne olur bilemiyorum.
hani ingiltere vatandaşlık da teklif edebilir ya da ösym “oğlum sen git güneydeki turistlere ‘are you sex?’ deyip asıl senin ingilizcen ancak buna yeter!” de diyebilir.”

yazar: voiceofthesoul

“6-7 yil once uds’den 90 almis birisi olarak sorulari ve siklari zor degil ama anlamsiz buldugum sinav oldu. yani bilemedigim degil ama celiskide kaldigim 5-6 soru oldu, zaman ise bence problem degildi ancak herkes icin farkli olabilir bu durum. sorularin kalitesizligi bence asil problemdi. ayrica sinava girerken anahtarlarimi orada birisine teslim etmek zorunda kaldim; o diil de evimin anahtarlarini nereye birakip gelecegimi dusunmusler onu anlamadim, kapinin ustunde mi veya kapiyi mi acik birakacaktim.”

yazar: bitker1

yds 2013

6 YORUMLAR

  1. 42.soru çeviri(zeytin agacı ile ilgili olan) tam cevabı seçeneklerde olmayan bir soru,hangi zihiniyetle sorulmuş çözemedim.sınav bence de kesinlikle kaliteli değil,A alamazsam üzülmeyeceğim gibi A alırsam dehşet İngilizce biliyorum diye sevinemeyeceğim absürd bi sınavdı bence.bitker1’e tamamen katılıyorum.benim için kalite anlamında hayal kırıklığı yarattı,keşke cok zor kelimele,yapılar olan bi sınav olsaydı da takıldıgım sorulara bilgi eksikliğinden takılsaydım,seçeneklerin tuhaflığı zorlayıcıydı.hayırlısı artık,acıklasalar da öğrensek bi an önce

  2. sorular geçen seneki gibi ama sürenin yarım saat azaltılması kimin işine yaradı bilemiyorum insanlarını seven idareciler böyle yapmaz kendi konumlarına kimsenin gelmesini istemeyen birileri böyle şark kurnazlıklarına girer ALLAH İZ’AN VERSİN DİYORUM.

  3. D olsun bizim olsun mantığımın tavan yaptığı sınav! Ne kadar saçma soru sorulabilir ve bu saçmalıklar arasında nasıl ikilem yaşatılabilir diye kafa yormuş olamazlar değil mi !? Yok sanmıyorum öyle olsa daha makul sorular da çıkabilirdi karşımıza.. Evet.. Kalite konusunda beklentilerimi karşılayan bir sınavdı.. Bir önceki dönem ÜDS ye girmiş biri olarak istikrarlı tutumlarını takdir edyorum. Günün ilerleyen saatlerinde ILETS denemesi oldum sonuçlar harika gel gör ki bu saçma sınavda kaç tane bilerek soru cevapladım bilmiyorum. YDS ye girmedim demicem çok şükür tek güvencem IELTs biriktirin parayı ILETS e girin derim hiç uğraşmayın bu sınavla..

  4. Sorular cok zor ve mantiksizdi, sure gercekten yetmedi. Benim oldugum sinifda gozetmenler bidi bidi konustu( gidip sikayetettim). Cok kotu gecti.

  5. 2013-2007 arası tum kpds sorularının hepsini çözdüm ama bu sorularla hiçbir alakası yoktu ÖSYM ye saygılarımı iletiyorum. Çoğu insan kpds üds birleşmesi nedeniyke kolay olacağını düşünürken sağolsun bizi ters köşeye yatırdılar…

Bir yorum bırakın