2013 YGS Başvuruları Nereye, Nasıl Yapılacak ?

19
4745

2013 YGS Başvuruları aşağıdaki şekilde belirtildiği gibi yapılacaktır.Öncelikle 2013 YGS kılavuzunu incelemelisiniz.

Mezun olmamış öğrenciler, son sınıf öğrencileri başvurularını kendi okulları aracılığıyla yapacaklardır. Kendi okullarında yapılmıyorsa okul müdürlerinden bilgi alacaklar.

Mezun adayların başvuruları:

♦ 2011-ÖSYS ve 2012-ÖSYS’’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmamış olan adaylar,
♦ 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS’’ye başvurmuş olanlardan son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde (Aday Başvuru Formunun 12-18. alanlarında) değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilirler.

Mezun durumdaki adaylardan 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS’’ye bir Başvuru Merkezi aracılığıyla
başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde (12-18. alanlarda) değişiklik olmayan adaylar, başvurularını; bireysel olarak İnternet Aracılığıyla (osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirler.

YGS Başvuruları Nereye Yapılacak ? Şekil: 

YGS Basvuru

Kimler Posta ile başvuru yapabilir ?

Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapması gereken adaylardan, başvuruların yapılacağı tarihler arasında zorunlu askerlik görevini yerine getirme, yurt dışında bulunma, sürekli ve ağır hastalık ya da tutukluluk/hükümlülük gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını durumlarını belgelemek şartıyla postayla yapabileceklerdir.

Başvuru Merkezleri:
Ortaöğretim Kurumu Liseler (Okul) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri

Başvuru Ücretinin Yatırılması: Başvurudan önce sınav ücretleri bankaya yatırılmalıdır. Sınav ücreti yatırılmadan başvuru yapılamaz. bkz. 2-15 Ocak 2013 YGS Başvuru Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak ?

Aday Başvuru Formu: Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar kılavuzun 2.4. maddesini ve Aday Başvuru Formunun arkasındaki açıklamaları dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır. Aday başvuru formu örneği aşağıdadır:

f) Aday Başvuru Formunun Onaylatılması: Son sınıftaki (son sınıfta okuyan) adaylar Aday Başvuru
Formundaki öğrenim bilgilerini kendi okul müdürlüklerine onaylatacaklardır

19 YORUMLAR

  1. merhaba 2011 2012 açık lise mezunuyum ben ygs kaydımı tam olarak nasıl yapacağım nereye başvuracağım kayıt parasını hangi bankaya yatıracağım bilgi verirseniz sevinirim

  2. Slm ben 2012 ygs ye girdim gerçi okudum ama emin olmak icin şimdi ben kendim internetten kaydımı yapabiliyormuyum bide bu basvuru formunu internetten doldurmamız yeterimi yani çıktısını almamaiz gerekirmi teşekkür ederim simdiden

    • bilgilerinizde adres, mezunluk, tipte değişmeler gibi bir değişiklik yoksa, internetten yapabilirsiniz. internetten yaptığınızda başvuru formunu direkt ais.osym.gov.tr’den dolduracaksınız o nedenle, yazıcıdan çıkarmanıza gerek kalmayacak. eğer başka bir yerden başvuracaksanız çıktı almak zorundasınız. 2 ocakta yayınlanır form.

  3. Hocam simdi ben gecen sene 12. siniftim ve sinava girdim bu yilda mezuna kaldim girecegim basvurumu kendim yapabiliyor muyum yoksa ogrenim bilgilerim degisti mi acaba bi turlu anlayamadim sonucta gecen sene okuyordum bu yil mezunum bi aciklik getirirseniz sevinirim .

  4. Ne bilim siz ucunu acik birakinca bende belkide olur demistim gidecegim ya bi liseye o kadar calisma ihmalkarliga kurban olmasin aman .

  5. Kardeşim lise son sınıf öğrencisi, okulundan başvurusunu yaptı fakat kendi doldurduğu aday başvuru formunu onaylayıp yine kendisine vermişler. onu okulun alması gerekmiyor mu?

  6. kızım 2004te sınava girdi şuan üniversitede okuyor ama tekrar sınava girecek basvuru internetten yapılamıyor nereden yapıcaz acaba yardımcı olun basvuru merkezi yazıyo liselerden mi yani? çok acil şimdiden teşekkür ederim

Bir yorum bırakın