2013 YGS Din Kültürü Dersi Konuları

3
3025

2013 yılında yapılacak olan YGS ve LYS 4 sınavlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru sorulmaya başlanacaktır. YGS’de Din dersinden 5 soru, LYS 4’te ise 8 soru çıkacaktır. Bu yıl ilk defa yapılacağından Din Kültürü dersi sorularının hangi konulardan çıkacağı merak konusu. Şuan için resmi bir kurumdan şu konuların dahil olduğu biçiminde bir duyuru yapılmadı. Ancak açıklama yapan yöneticiler, bu soruların temel dini bilgi düzeyini ölçeceğini belirttiler. Yani herhangi bir mezhebe yönelik veya ayrıntılı bilgi gerektiren (namaz gibi) konular sorulmayacak.

Duyuru yapıldığında bu konu güncellenecektir.

ÖSYM 4 Din Kültürü soru örneği yayınlamıştır.

ÖSYM Başkanı YGS’de çıkacak soruların niteliğinden şu şekilde bahsetti:

“Sorular Din Kültürü ile alakalı olacak. Zaten sorular hazırlanırken de öğrencilerin bütünü dikkate alınacak. Müşterek din kültürünü temsil eden sorular yer alacak. Örneğin namaz sorulmayacak. Mezheplere yönelik soru sorulmayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zaten ilkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar zorunlu ders ve Anayasa’da da böyle. Sınava giren her öğrencinin cevaplayabileceği sorular sorulacak. Öğrenci herkesin girmek zorunda olduğu YGS’de din sorularını cevaplayacak ama LYS’de çok farklı test türleri olduğu için LYS-4 sınavına girmeyecekse din sorularını da yanıtlamayacak.

Ömer Dinçer’in Açıklaması: 

“Toplumun farklı kesimlerinin bilmesi gerekmeyen konuları öğrenmeye zorlayan bir tavır olamaz. Bu konuda yapılan tartışmanın bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Önceden felsefe altında sorular geliyordu. Soru sayısı da fazla olmayacak, 4 veya 5 soru sorulacak.
Hatırlatılması gereken konu şu; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi anayasal olarak belirlenmiş zorunlu derslerimiz arasındadır. Sadece azınlık okullarında bu dersler verilmez. Azınlık okullarında verilmeyen dersler sözkonusu olduğunda bu kez alternatif sorular sorulur. Dolayısıyla ben endişe edilecek bir husus olduğunu düşünmüyorum.”

3 YORUMLAR

  1. Bence Cumhuriyetin kurulduğundan bu yana, üniversite sınav sisteminde icraata geçmiş ya da geçecek en mükemmel düşüncedir. SELAM İMAM HATİPLİM

Bir yorum bırakın