2013 YGS’de Hatalı Coğrafya Sorusu Mu Var ?

0
1416

Hatalı olduğu öne sürülen soru:

Herhangi bir alanın 1950’li ve 2000’li yıllara ait topoğrafya haritaları incelendiğinde, doğal ortamda insan etkisi ile meydana gelen değişmeler daha net görülebilir.

 

Bu değişime bağlı olarak topoğrafya haritalarında aşağıdakilerden hangisi gözlenemez?

a) Göl sayısının farklılığı

b) Ulaşım ağının değişmesi

c) Taşkına uğrayan alanların değişmesi

d) Kentsel alanlardaki farklılaşma

e) Bitki örtüsündeki farklılaşma
Topoğrafya: Bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerini kâğıt üzerinde çizgilerle gösterme işi

Soru Hatalı mı ?

Yorum:

Topoğrafya haritası ile: ABC şıkları gözlemlenebilir fakat

D şıkkında yer aldığı gibi bu tür haritaya bakarak kentsel alandaki farklılaşmayı algılayamayız. (Yeni topoğrafya haritalarında bu farklılaşma izlenebilir)

E şıkkına bakarsak: Topoğrafya haritası ile bitki örtüsünün anlaşılamadığını söyleyebilir. Bu haritalardaki yeşil alanlar, bitki örtüsünü temsil etmemekte olup yükseklikle ilgilidir.

E şıkkına yönelik iddiayı wikipedia’dan incelersek: These maps show not only the contours, but also any significant streams or other bodies of water, forest cover, built-up areas or individual buildings (depending on scale), and other features and points of interest. Bu haritalardan bitki örtüsüne yönelik bilgi edinebiliriz. 

TRT Soru çözümlerine göre bu sorunun doğru cevabı C şıkkıdır. Taşkınlar dönemlere göre değişse bile akarsu yatakları aynı kaldığından bu bilgiye  topoğrafya haritasından ulaşılamaz.

Gribilge.com olarak bu soruda hata olmadığı kanısındayız, ilgili eleştirileri yapanlar soruya eski topoğrafya haritaları bilgisiyle bakmaktadırlar.

Sorunun hatalı olması halinde tüm adayların bu soruyu doğru yaptığı varsayılacaktır.

Örnek Topoğrafya haritası

 

Bir yorum bırakın