2013’te Devlete Kaç Memur Alınacak ?

0
1310

TBMM Genel Kurulunda uzun süredir devam eden 2013 yılı bütçe görüşmeleri sonuçlandı. Buna göre 2013 yılında devlete toplam kaç memur alınabileceği de belli oldu. Alınabilecek memur sayısı: 144.000 

Ayrıca: 79.000 ek alımın da önü açıldı.

Bu sayı kamunun 2013′te teknik olarak alabileceği memur sayısıdır.

Net olarak hangi kadrolara, kaç personel alınacağı ise belirsizdir.

Buna göre 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu idare, kurum ve kuruluşlarından; serbest memur kadrolarına 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50′sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabilecek.

Bu sınırlar içinde memur ihtiyacının karşılayamayacak söz konusu idare, kurum ve kuruluşlardan yükseköğretim kurumları için ilave 5 bin adet, diğerleri için ilave 65 bin adet atama izni verilebilecek.

Yükseköğretim kurumlarının, öğretim üyesi dışındaki boş öğretim elemanı kadrolarına, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim

universite ogrencileri

elemanı sayısının yüzde 50′sini (araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100′ünü) geçmeyecek şekilde açıktan veya yükseköğretim kurumları ile diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından naklen atama yapabilecek. Bu, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu sınırları içinde öğretim elemanı ihtiyacının karşılayamayacak söz konusu yükseköğretim kurumları için ise ilave 9 bin adet atama izni verilebilecek.

memurlar.net

Bir yorum bırakın