2014 AÖF Tek Ders Sınavı Yapılacak mı ?

5
2932

AÖF duyuru sayfamızdan bu konuda bir çok soru almaktayız. AÖF için 2014 yılı sonunda tek dersten kalanlar için sınav yapılacak mı ? Bütünleme veya 1-2 dersi kalanlar için ek sınav düzenlenecek mi yoksa öğrenciler bir kaç ders için dönem mi uzatacak ? Bu soruları cevaplamaya çalışacağız. 

Tek ders sınavı AÖF’ten yapılan açıklamalara göre 2013’te olduğu gibi 2014’te de yapılacak ve her sene devam edecektir.

 • Tek ders sınavı tek dersinden kalıp mezun olamayan öğrenciler için yapılır.
 • 2 dersten kalan öğrenciler tek ders sınavına giremezler.
 • 2014 yılında 2’den fazla dersten kalanlar için bütünleme yapılmayacaktır.

Tek ders sınavı 2014 yılında ne zaman yapılacak ?

Kesin tarih henüz açıklanmamış olsa da tek ders sınavının temmuz ayında yapılması beklenmekte. Geçen yıl 28 Temmuz’da gerçekleştirilmişti.

Kimler tek ders sınavına girebilir ?

 • Kayıtlı olduğu bölüm/programda tüm dersleri alan ve tek dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler tek ders sınavına girebilirler.
 • acik ogretim aofBaşarısız olduğu tek dersten (DZ), (YZ) harf notu alan öğrencilere tek ders sınav hakkı verilmez.
 • Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için tek ders sınav hakkı verilmez.
 • Tek ders sınav notu dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, dönem içi notları ile tek ders sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenir.
 • Tek ders sınavı sonucunda hesaplanan başarı notuna göre öğrencinin harf notu, ilgili dönemde o dersten bağıl değerlendirme sonunda oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenecektir.
 • Her ne sebeple olursa olsun tek ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Tek ders sınavına girmeyen öğrencilerin dönem sonu harf notları geçerli olacaktır.

5 YORUMLAR

 1. Selamlar Cevap verirseniz sevinirim Tek ders sınavından Şartlı notla geçiliyor mu ? FF den kaldığımız dersi en kötü DD yaparsak ortalamamız da 2.00 üzerinde geçebiliyormuyuz. Bir kaç yerde Tek ders sınavından sadece CC not almamız gerektiği duyumlarını aldım bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. bütün derslerim iyi başarıyla geçtim hatta taktir alıyorum ama beceri eğitimden kalıyorum ünv. e gidemiyorum bu sınav yüzünden bir hak daha tanınmalı 🙁

 3. kaç yıldır zor bela parayı denkleştirebiliyoruz. Hükümet bu işe bi el atsa çok şeymi istiyoruz. Lütfen yetkililer sesimizi duysun. mezuniyet için kalan derse af lütfennnn…

 4. Değerli yetkililer, ben 2 yıllık işletmeyi bitirmem için kalan tek dersim olan fransızca 2 den kalmışım, Kalan tek derse muafiyet getiriliyor dendiğinde bende sevindim ama aöf aradığımda kapsam dışı olduğumu söylediler. Şimdi sorarım size eğer bu af ben gibi mezun olmam için kalan tek dersi kapsamıyorsa bu AF kim için ve ne için çıkarılmış ??? Lütfen değerli yetkililer bu işe bir el atın…

Bir yorum bırakın