2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman Yapılacak ?

0
1425

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihlerini belirledi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman yapılacak ? Programa göre cumhurbaşkanlığı seçimi 10 Ağustos ve 24 Ağustos 2014 tarihlerinde yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçim tarihleri:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 28 Ağustos’ta görev süresinin dolması nedeniyle yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim taslağını hazırlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçiminin ilk turunu 10 Ağustos, ikinci turunu ise 24 Ağustos’ta yapmayı planlıyor..

İki turlu seçime göre hazırlık yapan YSK’nın seçim takvimi taslağına göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos, ikinci turu ise 24 Ağustos olarak planlandı.

ysk

Yurtdışındaki Türk Vatandaşları ilk defa oy kullanacak:

Bu arada, yurt dışında yaşayan vatandaşlar ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak. Bu nedenle 56 ülkede, 118 temsilcilikte sandık kurulması öngörülüyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara 4 gün oy kullandırılması planlanıyor. Hazırlanan taslağa göre, bu vatandaşlar 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos tarihlerinde oy kullanacak.

Neden iki tarih var ?

Türkiye’de alınan sonuçlarla birlikte yurt dışından gelen sonuçlar aynı anda açılacak. Bu nedenle kargo süresi de dikkate alınarak yurt dışındaki seçmenler Türkiye’den daha önce oy kullanacak.

Yurt dışında 2 milyon 750 bin 820 Türk vatandaşı oy kullanacak.

Bir yorum bırakın