2014 Formasyon Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

0
1641

ÖSYM, bu yıl pedagojik formasyon tercihlerini, 28 Mayıs-3 Haziran 2014 tarihleri arasında aldı. Geçtiğimiz yıl tercihler 3-4 günde açıklanmıştı. 2014 yılında pedagojik formasyon tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ?

Formasyon sonuçlarının 20 Haziran 2014 cuma gününe kadar açıklanmasını bekliyoruz.

Pedagojik Formasyon Tercih Sonuçları Açıklanıyor (2014)

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir.
Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.
Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacaktır.
Yerleşen adayların kayıt hakları yalnız 2014-2015 öğretim yılı için geçerlidir. Yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM’nin yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

pedagojik formasyon

 

Adayların yerleştirildikleri programlara kaydolmaları/atanabilmeleri için ilgili kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuatta belirtilen koşulları karşılamaları gerekir. Yerleştirildikleri hâlde ilgili mevzuatta öngörülen koşulları karşılamayanların yerleştirildikleri Üniversite tarafından kayıtları, ilgili kurum tarafından atamaları yapılmaz. Bu nedenle adayların tercihlerini tamamlamadan önce ilgili kurumlar tarafından yayımlanan duyurular ve konu ile ilgili kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuatı dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu’nun 14/11/2013 tarihli Genel Kurul toplantısında Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından ücret alınıp alınmamasının üniversiteler tarafından karara bağlanmasına, ücret alınacak ise devlet ve vakıf üniversiteleri tarafından belirlenecek miktarın 31 Ağustos 2013 tarih ve 28751 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ”2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları Ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar” da yer alan devlet üniversiteleri eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programları için belirlenen ikinci öğretim ücretinin iki katını (2.054-TL) geçmemesine karar verilmiştir. 2014-2015 öğretim yılında ek yerleştirme yapılmayacaktır.

Bir yorum bırakın