2014 KPSS Puanı ile Yeni Öğretmen Alımı Yapılmayacak

0
1338

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TRT Haber programına katılırken, öğretmen atamaları ile ilgili bilgilendirme yaptı. Avcı’nın açıklamalarına göre 2014 KPSS puanıyla yeni öğretmen alımı yapılmayacak, Ağustos ayındaki atamalar 2015 KPSS puanlarıyla yapılacak.

Avcı:

Öğretmen alımı, KPSS artı alan sınavıyla oluyor. Temmuz ayının başında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yapılıyor. Geçen yıl yapılan KPSS sonuçlarıyla 50 bin öğretmen adayı alındı. Önümüzdeki temmuz ayında yine KPSS var. On binlerce öğretmen adayı var. Şunu söyleyemeyiz, “Kusura bakmayın siz sınava gireceksiniz ama biz bundan almayacağız”; bu adil değil. Daha önce de söyledik: 2014 KPSS ile yeni bir alım yok. 2015 sınavı ile atama bekleyen on binlerce aday var. 2015 KPSS puanlarıyla ağustos ayında, 47 bin öğretmen kadrosundan ne kadarını kullanabileceğimize bakarak, bu adaylarımızı alacağız.

milli egitim bakanı nabi avcı

Şöyle bir yanılsama da var. Zannediliyor ki, “KPSS’ye girdim öğretmen olmaya hak kazandım.” Hayır, biz puan sıralamasını diziyoruz. Yukarıdan aşağı puan sıralamasına bakıyoruz.

Bir de şöyle bir yanlış anlama var: “Komşunun oğlu 85 puanla girdi, benim oğlum 91 puanla giremedi” diyorlar. Her branşın alımı ayrı yapılıyor. Matematikçiler kendi içinde, edebiyatçılar kendi içinde sıralanıyor.

Bir yorum bırakın