2014 Liseye Giriş Sınavıları Ne Zaman Yapılacak ? (Eski SBS)

0
1248

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklik SBS’nin kaldırılmasını ve yeni sınav sistemi hakkında bilgileri içermekte. Bunlardan belki de en çok merak edileni yeni sınavların ne zaman yapılacağıdır.

Liselere geçiş için Merkezi sınav tarihi en az 1 ay önce duyurulacak

Yönetmeliğin 36’ncı maddesinde yapılan değişiklik şöyle:

“Öğretmenler tarafından yapılacak sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı üçü geçemez. Sınavların süresi bir ders saatini aşamaz. Ancak bakanlıkça yapılacak merkezi sistem ortak sınavlarının takvimi ve süresi kılavuzla belirlenir ve sınav tarihinden en az bir ay önce duyurulur.

sbs yedek liste
Dönem içindeki sınavların hangisi merkezi sınav olacak ?

Yönetmeliğin 36’ncı maddesinde yapılan değişikliğe göre, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıflarında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinden iki yazılı sınav yapılanlardan birincisi, üç yazılı sınav yapılandan ise ikincisi olmak üzere Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce her dönem merkezi sistemle ortak sınav yapılacak. Aynı yönetmeliğin 50’nci maddesinin birinci fıkrası “İlkokul 4’üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ders yılı içinde öğretmensizlik, salgın hastalık ve doğal afet gibi nedenlerle boş geçen dersler için yetiştirme programları uygulanır” diye değiştirildi.

Bir yorum bırakın