2014 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

0
1416

Toplam 5 sınavdan oluşan LYS’ler 22 Haziran itibariyle sona erdi. Peki LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ? Henüz ÖSYM’den resmi bir açıklama yapılmamış olsa da bir tahminimiz var.

ÖSYM başkanı LYS soruları ve cevaplarının 22 Haziran’da açıklanacağını belirtti, sınav sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı henüz duyurulmuş değil.

Biz sınav sonuçlarının en geç 27 Haziran 2014 Cuma gününe kadar açıklanmasını bekliyoruz.

LYS Sonuçları Nasıl Kullanılacak?

LYS’de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci
alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

LYS’de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların; sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacaktır. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

ösym lys

LYS Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?

Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

  • LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı
  • YGS puanları ve başarı sıraları
  • LYS puanları ve başarı sıraları
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
  • Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

Bir yorum bırakın