2014 Nobel Edebiyat Ödülünü Kim Kazandı ?

0
1449

Fransız yazar Patrick Modiano, 2014 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Sade dili ve kısa cümleleriyle kendi stilini yaratan yazar 1978’de Goncourt ödülünü kazandı.

Edebiyat dalındaki ödülün favorileri arasında Japon Haruki Murakami, Beyaz Rus Svetlana Aleksiyeviç, Suriyeli şair Adonis ve Kenyalı Ngugi wa Thiong’o bulunuyordu.

2. Dünya Savaşını Fransa Açısından Yansıtan Eserleri Değerli Bulundu:

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, çocuk kitapları ve senaryo çalışmaları da bulunan Fransız romancı Modiano’nun, eserlerinde, Alman işgali dönemindeki yaşanmışlıkların üstünü açması ve savaş döneminde Fransa’daki insani tabloyu yansıtması nedeniyle ödüle değer bulunduğu belirtildi.

2014 nobel_modiano

Modiano’nun eserlerinin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Alman işgali döneminde yaşanan olaylar üzerine ya da otobiyografik temele dayandığını belirten Nobel Komitesi, yazarın kullandığı materyali, bazen röportajlar ve gazete yazıları bazen de yıllardır topladığı kendi notlarından alıp kullandığı bilgisine yer verdi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan akademide yapılan açıklamayla ödüle layık görüldüğü belirtilen yazar Modiano, aynı zamanda 1.1 milyon doların (yaklaşık 2.5 milyon TL) da sahibi oldu.

Patrick Modiano’nun tanınmış kitapları:

Geçmiş kâşifi yazar, 1968 yılında yayımlanan ilk romanı La Place de I’Etoile’de (Yıldız Meydanı) anlattığı işgal altındaki Paris gibi, geçmiş dönemlerin ve yeni mekânların atmosfer ve detaylarını son derece belirgin bir şekilde zihnimizde canlandırır. Babam ve Ben ile bizi 1960’lı yıllara, çocukluğunu Paris’teki Kuzey Garı semtinde geçiren tuhaf soyadlı küçük bir kızın tatlı dünyasına götürür. Patrick Modiano La Place de I’Etoile’de (Yıldız Meydan) romanıyla Roger-Nimier ve Fénéon ödüllerini kazanmıştır.1972 yılında, Fransız Akademisi Les Boulevards de Ceinture (Kemer Bulvarları) adlı kitabına Büyük Roman Ödülü’nü verilmiştir. 1975 yılında, Villa triste ile Kitapçılar Ödülü’ne, 1978 yılında ise Rue des boutques obscures (Karanlık Mağazalar Caddesi) ile Goncourt Ödülü’ne hak kazanmıştır.

Bir yorum bırakın