2014 ÖYP Araştırma Görevlisi Tercihleri Başladı

0
1320
ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri başlamıştır.  01/08/1979 tarihinden sonra doğanlar başvuru yapabileceği, ÖYP kadrolarına başvurular 21 Temmuz ila 1 Ağustos 2014 tarihleri arasında alınacak.

Tercih yapmak için tıklayınız.

ÖYP başvuruları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) web sitesinden 1 Ağustos’a kadar yapılabilecek.

Kimler başvurabilir:

ÖYP’ye, devlet memurluğu şartlarını taşıyan, 35 yaşını doldurmamış, araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ndan (ALES) en az 70 puan alanlar başvuru yapabilecek.

öyp puanı

Ancak, özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, eğitim bilimleri bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70, alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekiyor.

Başvuruda 2011 güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından biri kullanılacak. Adaylar, başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucuyla yapabilecek.

Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise mezuniyet notunun hesaplanmasında, YÖK kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları

gerekiyor.

ÖYP kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının yüzde 25’i ile ALES’te ilgili alanda alınan puanlarının yüzde 60’ı ve varsa yabancı dil puanlarının yüzde 15’i dikkate alınarak YÖK tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilecek.

ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen yüksek lisansa ilişkin şartlarda, adayların tezli yüksek lisans yapıyor veya yapmış olması gerekecek. Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile atamaları yapılmayacak.

Bir yorum bırakın