2014 Tercihleri Sonrası Üniversitelerde 59.000 Kontenjan Boş Kaldı

0
1661

2014 Ek yerleştirmelere katılacak olan adaylar için iyi haber. 2014 ÖSYS tercihlerinin ardından üniversitelerde toplam 59.000 boş kontenjan bulunmakta. 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem devlet hemVakıf üniversitelerinde tıp ve hukuk fakülteleri ile bu yıl tekrar öğrenci alan matematik başta ortaöğretim alan öğretmenliği programları doldu.

Devlette başta fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler ile istatistik, tarım makineleri, bahçe bitkileri gibi bölümlerine tek bir öğrenci bile almayan üniversiteler oldu. Ziraat fakülteleri de tercih edilmedi. Vakıf üniversitelerinde tıp, hukuk ücretli olsa da doldu. Ama yüzde 25, yüzde 50 gibi burslu olan aralarında mühendisliklerin de yer aldığı programlar kontenjanlarını dolduramadı.

ekyerleştirmeler

Dolan ve boş kalan üniversiteler ve bölümleri:

Son iki yıldır ikinci öğretimleri kapatılan kontenjanları düşürülen hatta kapatılan temel bilimler programlarının ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde dolması ise gençlerin “bölüm” değil, üniversite tercihi yaptıklarını gösterdi. Devlette Yüzüncü Yıl, Ağrı, Erciyes gibi üniversitelerin aralarında yer aldığı 19 üniversitenin fizik programına tek bir öğrenci bile yerleşmedi. Bingöl, Bozok, Bülent Ecevit, Cumhuriyet, Çankarı, Kars Kafkas gibi 9 üniversitede de kimya, Bingöl ve Kafkas üniversitelerinde biyoloji, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Sinop üniversitelerinin istatistik, Tunceli ve Sinop üniversitelerinde de su ürünleri hiç öğrenci almayan programlardan. Devlette bu yıl ilgi görmeyen bölümlerden biri de maden mühendisliği oldu. Biyosistem mühendisliği, fizik öğretmenliği de ilgi görmeyen bölümlerden.

2. Öğretim programları da dolmadı:

Devlette ikinci öğretim programları da ilgi görmedi. Fırat Üniversitesi’nde 72 kontenjanlı çevre mühendisliğine sadece 4, Kars Kafkas’ta 93 kontenjanlı işletmeye 9, Bayburt’ta 113 kontenjanlı işletmeye 29 öğrenci girdi. 154 kontenjanlı Iğdır Üniversitesi’nin ikinci öğretimdeki iktisat bölümüne de yalnızca 6 öğrenci yerleşti.

Kaynak: Habertürk

Bir yorum bırakın