2014 Üniversite Taban Puanları Düşer Mi ? Tahminler

14
4549

Üniversite bölümlerinin puanlarının 2014 yılında düşüp düşmeyeceği tartışma konusu. Bu konuda puanların bu yıl ne kadar oynama yapacağını tartışacağız. Öncelikle her yıl karşılaşılan 10-15 puanlık bir dalgalanmanın söz konusu olduğunu belirtebiliriz. Tabii bu dalgalanmalarda adayların LYS’ler sonrası alacağı puanların da önemi bulunmakta.

Kontenjanlar geçen yıla oranla %10 arttı.

Eğitim Fakülteleri:

Eğitim fakültelerinde büyük bir değişiklik beklenmiyor. Pedagojik formasyonun kolaylaştırılması nedeniyle bazı öğretmenliklerde 5-10 puanlık düşüşler görülebilir.

Fen Edebiyat Fakülteleri:

Fen Edebiyat fakültelerinin, formasyon derdi şuan için giderdi. Buradan isteyen öğretmenlik için formasyon eğitimi alabilecek. Ayrıca devletin temel bilimler için çeşitli burs programları var. Bu nedenle özellikle fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda puanların artmasını beklemekteyiz.

Tıp Fakültesi:

Sayısal öğrencilerin birincil amaçlarından olan tıp fakülteleri, her zaman gözde ancak tıp fakültelerinin kontenjanları geçtiğimiz yıl oldukça artmıştı. Hatta bu durum bazı eğitimciler tarafından eleştirilmişti. Bu nedenle biz, tıp fakülteleri puanlarında büyük bir artış beklememekteyiz. Girilmesi daha kolay hale gelebilir.

ygs rehberlik

Hukuk Fakültesi:

Kontenjan artışı olursa puanlarda küçük bir düşüş yaşanabilir. Onun dışında hukuk fakülteleri normal seyrinde devam edecektir.

Mühendislik Fakülteleri:

Mühendislik fakültelerinde bölümlere göre bir puan değişikliği yaşanmasını bekliyoruz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine, Mimarlık, İnşaat, Bilgisayar, Endüstri Mühendislikleri için puanlarda düşüş beklemiyoruz.

Gıda, Kimya, Çevre, Maden, Jeoloji, Harita, Peyzaj Mühendisliği gibi bölümler için ise puanlarda düşüş olabilir.

Bu yazı Gribilge.com Rehberlik tarafından yazılmıştır. Alıntılarda kaynak gösterirseniz seviniriz. Sizlerin de tahminlerinizi yorum kısmından bekliyoruz.

14 YORUMLAR

  1. ben düz liseyim puan hesaplaması yaptım diploma notumu da katarak.. 0.12 var bi de 0.18 puanı çıkıyo hanqisi yerleştirmede qeçerli ki .. bilqisi olan var mı ?

  2. benım mf4 224 sıralama 225 bin geçen sene taban puanı 212 sıralama 226 bin olan dumlupınar maden mühendisliğine banko girebilir miyim

  3. tm-3 puanım 390 sıralamam 37bin geçen yıl adnan menderes pdr bölümü 369 ile kapatmış bu yıl 6 puanlık düşüş yaşanır mı ? çünkü 2012de 411 olan puan 2013te 369ya düşmüş ? bilgi verir misiniz

    • benim baktığım kadarıyla geçen sene 32500 kapattı.benim sıralamam 34000 ve bu yıl baya çok düşer gibi çünkü:bilecik,zonguldak,edirne,balıkesir,bayburt ve de manisada açılacak ege de pdr düşebilir.

  4. İyi günler, benim TS 2 SIRALAMAM 140 BİNDE BARTIN EDEBİYAT İÖ 166 BİNLE ALMIS EN SON.GİRME İHTİMALİM VARMI? PUANINDA OYNAMA OLURMU?

Bir yorum bırakın