2014 Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılacak ?

32
6527

2014-2015 akademik yılı üniversiteler arası yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencilerin merakla beklediği bir konu olan yatay geçişlerin tarihi, YÖK tarafından toplu olarak ve üniversitelerin sayfalarından tek tek duyurulur. Peki geçişler ne zaman yapılacak ? Belirli bir başvuru tarihi var mı ?

2014-2015 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

Belirgin bir başvuru tarihi olmasa da aşağı yukarı aynı zamanda yapılır başvurular: temmuz ayında. 2014 yılı temmuz ayında hatta haziran ayı sonlarında üniversite sitesini özellikle öğrenci işleri sayfalarına bakmanızı öneririz.

Başvurular temmuzda duyurulur bunun ardından 3-4 günlük kısa bir başvuru süreci başlar. Başvurular direkt okula gidilip yapıldığından adayların bu sürece dikkat etmeleri gerekmektedir.

Başvuru sürecinde merak ettiğiniz konuları başvuru duyurularında bulamazsanız öğrenci işlerinize iletmeyi unutmayınız.

Yatay geçiş ile ilgili tüm duyurularımız http://www.gribilge.com/category/yataygecis kategorimizde yer almaktadır.

yatay gecis gribilge

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş (yatay geçiş için sağlanan yeni imkanlardan biridir)

EK MADDE 1 – (1) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapabilir ve bu durumdaki adayların başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından değerlendirilerek ilgili yıl için söz konusu diploma programının ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10’unu geçmemek şartıyla yatay geçişleri kabul edilir. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

32 YORUMLAR

 1. merhabalar.. benim sorum şu olacak; diyelimki alttan dersim var ve merkezi yerleştirme puanımla yatay geçiş yapmak istiyorum. başvurum kabul olur mu ?? cevaplarsanız çok sevinirim. merkezi yerleştirme puanınla olur fakat normal yatay geçiş başvurusuyla olmaz diyorlar bu doğru mu ?

 2. Merhaba ben bu sene bir üniversiteye yerleştim yalnız kaydımı sildirmedim ama okula gitmedim haliyle devamszlktan kaldm geçmek istediğim üniversiteden ösym puanm yüksek ben bu durumda merkezi yerleştirme puanı ile önümüzdeki sene geçiş yabilir miyim acaba birinci sınıfa yeniden ordan başlayabilir miyim ?

  • İsimsiz sınıf tekrarın bu yeni yatay geçişlerde yani merkezi yerleştirme puanıyla yapılan yatay geçişlerde sıkıntı oluşturmuyor.Sorun kontenjan yoksa rahatlıkla girebilirsin soru sormak isteyen mail yoluyla soru atabilir liebswert_pesadilla @hotmail.com

 3. pamukkale üniversitesi yiyecek ve içecek işletmeciliği okuyacağım şu an hazırlıktayım bölüme muğla üniversitesinde devam etmek istiyorum hazırlık sonrası geçiş yapabilir miyim. özel bi neden gösterip dilekçe falan versem kabul edilir mi?

 4. Merhaba lisans öğrencisiyim ve ortalamam şuan okuduğum üniversitede sınıf geçmek için yeterli değil ve alttan derslerimde var.Ösym puanımla daha düşük olan bir üniversiteye yatay geçiş yapabilir miyim

 5. Merhaba. Ben psikolojik durumdan yatay geçiş yapılabiliyor diye bir bilgi duydum ama internette araştırdım bu konuda hiç bir bilgi yok acaba doğru bir bilgi mi doğruysa şartlarını bilen var mıdır?

 6. Merhaba.ben hacettepe sosyoloji 1. Sinif ogrencisiyim.istanbul universitesi sosyoloji bolumune gecis yapmak istiyorum.taban puanim gecen seneki istanbul sosyolojiden yuksek.yatay gecis basvurusu yaparsam bu seneki ortalamama bakilmaksizin basvurum kabul edilir mi? Ve beni okula kabul etmelerinde ortalamamin da onemi var mi yoksa sadece osym puaniyla mi aliyolar?

 7. merhaba ben endüstri müh. öğrencisiyim sağlık alanına geçmek istiyorum ösym puanı ile şuan 1. sınıfım geçtiğimde 1den mi başlıyorum yoksa 2. sınıftan mı ? eğitim öğrtm döneminin başında başvurular ypılıyor diyo ne zaman açıklanıyo yerleşip yerleşmediğiz?

 8. Ösym puanıyla başvuranlar ve normal başvuranlar farklı değerlendiriliyor di mi? Osym puanıyla farklı bolume geeçenler kaçıncı sınıftan başlıyor?

 9. Bu ösym puanıyla geçiş hangi aylarda başvuru yapılacak. Geçen sene okul açıldıktan bir ay içinde yapılmıştı. Eylül-ekim ayları gibiydi bu sene hakkında bilgisi olan var mı ?

 10. son sene ösym puanıyla yatay geçişte sıkıntı olur mu ortalamayla yapılmıyor çünkü. bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim

 11. iyi günler ben şuan 1. sınıf bitirdim 2. sınıf geçtim zayıf yok ösym puanı ile geçiş düşünüyorum acaba nasıl bir yol izlemeliyim ? tarihler ne zamand ?

 12. ben birinci sınıf pdr öğrencisiyim başka bir şehirdeki pdr ye merkezi puanla geçmek istiyorum dönem arasında geçebilirmiyim

Bir yorum bırakın