2014 YDS Değerlendirmesi: Zor muydu Kolay Mı ?

1
2949

YDS İlkbahar sınavını bugün itibariyle geride bıraktık. Peki sınavın zorluk derecesi nasıldı ? Adaylar hangi soru tiplerini zor buldular. Sınava katılanlardan 2014 YDS değerlendirmeleri bu konumuzda.

Kelime çalışanlar için zorlayıcı bir bölüm yoktu, gramer de fazla kasmadı. Paragraflarda 2 tür soru vardı bir kısmı çok kolayken diğer kısmı ciddi anlamda zorlayıcıydı. Doğru cevaptan ziyade şıkların arasında eleme yapmak gerekti. Bazı sorular türkçe olsaydı bile cevaplanması zor olurdu bu açıdan sadece dil bilgisini ölçmediğini söyleyebiliriz 2014 YDS’nin.

Ekşisözlükten yorumlar:

grammer ve kelime soruları kolay olan sınavdı.

geri kalanına gelince şu açıdan kolay değildi: paragraflarda ya da cümle tamamlama da anlamadığınız tek kelime ve satır olmuyor, açık ve sık kullanılan kelimelerle yazılmış, lakin haa anladım diye sevinip şıklara döndüğünüzde bir şok dalgası. çünkü şıklar sorulara cuk diye oturmuyor. şöyle kendimden emin bariz bu diye işaretlediğim soru kadar, en olası bu ama bence bu da değil dediğim soru da var. hele bi diyalog vardı ki (yds’lerde çerez olan bölüm) normal insanlar ordan şıklardaki her hangi bir konuya atlayamaz gibi.

basaklarin rengini hatrilasana

2014 yds

hiç çalışmadan girdiğim ve fazla olmasa da zor gelen bir sınavdı. benim anlamadığım insanlar nasıl 2.5 saat aynı yerde oturabiliyorlar, benim için imkansız birşey. nitekim ki biraz hızlı okuduğumdan soruları ilk 110 dk dolduktan sonra sınavdan çıktım. en son girdiğim ingilizce sınav lise bitimindeki yds’ydi, bu ondan -doğal olarak- daha zordu ama yine de iyi geçen bir sınav oldu. paragraflar biraz zorlayıcıydı gerçekten konuları nerden buldularsa tebrik etmek gerekir. aynı anlamı veren cümle soruları da birbirine çok yakındı, kelimeler genel olarak kolaydı ama massive işaretledğim soruda challenging olma ihtimali de vardı. öyle bir sınavdı işte, çok giren olmuş, umarım herkes gönlüne göre puanlar alır.

 elloweeth

bir ara arka arkaya 8 sorudan 7sini c işaretlediğim sınav. kıllandım ama doğruydular, eminim. yanlış birkaç soru vardı bence. kelime eksiğim yok, paragrafı okuyorum baştan sona, hangisi akışı bozar diyor. hiçbiri bozmuyor lan! paragraf yorumları ayrı salaktı, bazen 2 şık da doğru bazen hiç doğru yok. artık en hoşuna hangisi gittiyse onu seçiyorsun filan. hohenheim of light

çok iyi bir not almayacak olmama rağmen kolay bir sınavdı. çalışanın çok rahat yapabileceğini düşünüyorum.
kronikleşen sözcük bilgisi sorunum nedeniyle zaten ortalığın amına koyamıyorum, orasını geçersek;

paragraf soruları geçmiş yıllara göre daha kolay ve anlaşılırdı, sözcük tamamlamaları biraz daha kastırmışlar gibi, anlam bütünlüğünü bozan zımbırtılar falan her zamanki gibi. nitekim mühendis ingilizcesiyle ancak bu, önceki dönemin kolaylığına aldanıp “acaba 80 olur mu” dedik, sabah boşuna uyanmışız gibi.

çankaya’dan gelen sandıkl… aman pardon, paragraf ve grammerden gelecek ekstra doğrularla belki belediyeyi kazanabiliriz.

hashus 1099
 

1 YORUM

  1. sınavda tuvalete gitmem gerekti. izin verilmiyor. buna çözüm bulunsun. özellikle bayanların rahatsızlanabileceği düşünülmesi gerekir. adet sorunu , böbrek yada şeker vs hastalığı olabilir. ne gerek var 5 tane metin sorusuna., -1-2 metin sor geç, – 1-2çeviri sor geç,. ilk 40 soru bittikten sonra 15 dk teneffüs verisin sonra yeni kitapçığa geçilsin. ayrıca aynı günde 3-5 yabancı dile girebilelim. birinden olmazsa diğerini yaparız belki. birde yanımızda bir şey götürememek işkence. güzel olan tek şey bedava kalem silgimiz olması. gerçi onu başında veriyoruzada neyse bir anı oluyor..

Bir yorum bırakın