2014 YGS’de Hatalı Biyoloji Sorusu

0
1730

YGS’de hatalı olduğu iddia edilen Biyoloji sorusu (Fen 32. soru) aşağıda yer almaktadır.

Bilfen Liseleri öğretmenleri yaptıkları açıklamada, “Grafik verileri dikkate alınarak hazırlanan bu biyoloji sorusunda, kertenkele türünde eşeyin belirlenmesi çevre sıcaklığına bağlı bir modifikasyon sonucu oluşmaktadır. Aslında genetik ve çevresel faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan bu özelliğin tamamen kromozomlardaki genetik bilgiden bağımsız gerçekleştiğini söylemek doğru olmaz. C seçeneğinde verilen bilgi yanlış kabul edilemez . Eğer seçenekte “ Erkek veya dişi yavru oluşumu yalnızca kromozomlara bağlıdır.” denilseydi seçenek cevap olurdu. Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır.” dedi.
HATALI SORU:

biyoloji 2014 ygs

DOĞRU CEVAP C

Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır. Bu nedenle birçok öğrenci C seçeneğindeki bilginin de kısmen doğruluğunu kabul etmiş, bu durum da cevaba ulaşmayı zorlaştırmıştır. Bu sorunun hatalı olduğu tespit edilmiştir.
Basına sunulan kitapçıkta Fen-34.soru,9. Sınıf Yaşam Bilimi Biyoloji ünitesinin, Bilimsel Bilginin Doğası ve Biyoloji konusunun ve 11.sınıf Kalıtım, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji ünitesi içerisinde incelenen Eşeyin Belirlenmesi konusunun kazanımlarının birlikte sorgulandığı bir sorudur.

Bir yorum bırakın