2014’te SBS Kaldırılmayacak Mı ?

1
1836

Sürekli değişen eğitim sistemimizde karışıklık devam ediyor. MEBakanı Ömer Dinçer, SBS’nin kesinlikle kaldırılacağını ve dershanelerin de 2013 yılında kapatılacağını belirtmiştir. Yeni bakan Nabi Avcı ise SBS’nin devam edeceğini fakat değişik bir nitelik kazanacağını söylüyor.

Buna göre 2014’te SBS yapılacak fakat klasik bir puan ile alım yerine talebin çok olduğu liseler (anadolu liseleri gibi) alacakları öğrencileri ve puan aralıklarını kendileri belirleyecekler.

Dershaneler kapatılacak mı ?

açık ilköğretim okulu

Yeni sınav daha çok 4 yılın başarısına dayanacak ve liseler seçecekleri öğrenciler sınav sonuçlarını değerlendirerek kendi belirleyecekler:

“Galatasaray sen şundan alacaksın, Kabataş sen şundan alacaksın demek yerine, biz bir sınav yaparız, ağırlıklı olarak dört yıllık müfredata dayanır, SBS gibi olmaz.

Puan türlerine göre okullar kendi öğrencilerini seçebilirler. Özel okullar da bundan yararlanabilir.”

 

1 YORUM

  1. Oğlumun okul müdürü,beden,müzik,resim gibi derslerde öğretmenlerin 90-100 gibi notlar vermesini yasaklamış,beden öğretmeni topa bir vur diyor yazılı notu veriyor,olacak şey değil,teknoloji-tasarım dersi dahil tüm öğretmenler yarışır gibi 60-70 gibi notlar vererek adaletsizliğe neden oluyorlar.Fen-mat-türkçe-ing si çok iyi olan oğlumun,2 yıldır uygulanan bu negatif yaklaşımdan dolayı notlarının düştüğünü üzülerek izliyorum.Madem SBS’de ya da yeni çıkacak sınavda(ismi her neyse),6.7 sınıf not ortalaması önem kazanıyor bari asıl dersler olan MAT-FEN-SOS-İNG-TÜRKÇE’nin NOT ORTALAMASI ALINSIN ETKİ ETSİN,yoksa ki çok büyük haksızlık ben içime sindiremiyorum,doğru dürüst derse gelmeyen müzik dersi öğretmeni sanki bana konservatuvar eğitimi veriyormuş gibi,neye göre 70 veriyor anlamış değilim,göya çocuk konuşmuş derste sırf bu yüzden tek-tasarım yazılı notuna 20 vermiş öğretmeni,bu adaletsizlik son bulsun artık,not ortalamamızı düşürmekten başka bir işe yaramıyor bu dersler,taktirlik çocuğum teşekkürü bile sınırda zorla alıyor normal dersler güzel diğerleri berbat saçmalık yani,lütfen bir çare…

Bir yorum bırakın